Amazons vilde opfindelse: En lastbil der kan transportere 100 petabyte data

Amazon nyeste produkt er en datasugende lastbil.

Artikel top billede

Sådan ser Amazons Snowmobile ud. Foto: Amazon.

Har du for mange data til, at du selv kan flytte dem til clouden? Så fortvivl ikke. Amazon har en løsning.

Den amerikanske cloud-gigant lancerede onsdag aften "AWS Snowmobile".

En gigantisk lastbil med en container, der kan lagre intet mindre end 100 petabyte data.

Virksomheder der ønsker at flytte enorme datamængder til skyen kan ganske enkelt tilkalde lastbilen, der opsuger data fra servere med hastigheder på én terabit i sekundet. Med den hastighed vil det ifølge Amazon være muligt at fylde en Snowmobile-lastbil med data på 10 dage.

Herefter ruller lastbilen tilbage til Amazons hovedkvarter og overfører de mange data til Amazons servere, hvor de vil være tilgængelig fra clouden.

Henvender sig til finans, medie og forskning

Amazon oplyser på sin blog, at tilbuddet blandt andet henvender sig til virksomheder i finansindustrien, mediebranchen eller til forskningsinsitutioner.

Denne type store datamængder kan i sagens natur være ekstremt værdifulde, og derfor tilbyder Amazon både sikkerhedsvagter på lokationen og sikkerhedseskort til lastbilen, når den er på vejen.

Læs også: Amazons cloud-sikkerhedsdirektør: Sådan beskytter vi dine data i skyen

Videreudvikling af velkendt koncept

Snowmobile er en videreudvikling af et koncept som Amazon lancerede i 2015, da virksomheden introducerede en databoks ved navn Snowball, der har en datakapacitet på 80 terabyte.  

Boksen vejer 25 kg og bliver sendt ud til kunder, der ønsker at flytte store datamængder til clouden. Kunden kan herefter fylde boksen med data og sende den retur til Amazon, der flytter de mange data over på sine servere.

Forsendelsen af Snowball koster knap 250 dollar eller knap 1700 kroner. Amazon oplyser til gengæld ikke, hvad det koster at benytte sig af Snowmobile.

Læs også: Når bredbånd er for langsomt: 80 terabyte-boks skal levere data til skyen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job