Nedturen er total: Swipp lukker og slukker helt om tre måneder

Alle medarbejdere hos mobilbetalingsløsningen Swipp er blevet opsagt.

Artikel top billede

Så gik den ikke længere for Swipp, som har orienteret sine erhvervskunder og privatbrugere om, at mobilbetalingsløsningen ikke længere kan benyttes efter 1. marts 2017.

Dermed har Swipp, ejet af 72 pengeinstitutter, efter en længere tids armlægning med Mobilepay fra Danske Bank valgt at lukke og opsige sine 24 medarbejdere og tre studentermedhjælpere.

Medarbejderne har i går onsdag fået besked om opsigelserne.

Mobilbetalings-app'en fortsætter med at blive holdt i luften frem til 28. februar af en håndfuld Swipp-folk, men der bliver ikke udviklet yderligere på løsningen.

Begyndelsen til enden

Mobilepay fik for nyligt tilgang af de 72 banker, som lancerede Swipp tilbage i sommeren 2013.

Swipp-lanceringen skete kort tid efter, at Danske Bank sendte sin Mobilepay i lommerne på danskerne.

I efteråret forlod først Nordea Swipp-samarbejdet, hvilket blev efterfulgt af Jyske Bank, hvorefter de resterende banker i Swipp hoppede over til Danske Banks mobilbetalingsløsning.

Det kan du læse mere om her: Samtlige danske banker dropper Swipp og går til MobilePay

Ny konkurrent i 2017

Dermed er alle danske banker nu på samme mobilbetalingsplatform, som oprindeligt var tanken tilbage i 2013, inden Danske Bank gik solo med Mobilepay.

Konkurrencen forventes derfor først og fremmest at komme fra det mobile Dankort, som Nets forventes at lancere i første kvartal til næste år.

Også udenlandske spillere som it-giganten Apple er klar til at lade iPhone-brugere betale med deres mobiler.

Det kan du læse mere om her: De mobile betalinger kan glide ud af bankernes hænder og havne hos it-firmaerne - du betaler med oplysninger

Frugtesløse forhandlinger

Computerworld erfarer, at der i sommers pågik forhandlinger om, at slå Swipp sammen med Mobilepay.

Nets deltog også i disse forhandlinger, som altså ikke førte til noget.

Derfor drejer Swipp nu endeligt nøglen om, efter en rum tid, hvor løsningen har været på vej i graven. 

Læs også:
Total nedtur: Swipp ligner mere og mere en fejltagelse i slow-motion

Swipp kan komme til at bane vejen for Apple Pays indtog i Danmark

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job