Kun hver fjerde medarbejder får en smartphone af arbejdsgiveren - resten må selv punge ud

Har du heller ikke lokket din arbejdsgiver til at betale en smartphone til dig? Du er langt fra alene.

Artikel top billede

Hvis du sidder på din kontorplads og murrer lidt over, at du selv har været nødt til at købe dig en smartphone, mens sidemanden/kvinde fik sin betalt af arbejdsgiveren, så behøver du måske slet ikke føle dig så forbigået.

For selvom smartphones fylder meget på de fleste arbejdspladser i dag, er det faktisk stadig oftest medarbejderen selv, der har betalt for smartphonen.

Kun under hver fjerde ansatte har fået smartphonen betalt af arbejdsgiveren.

Det konkluderer Gartner i en ny stor undersøgelse blandt 9,592 respondenter i USA, Storbritannien og Australien.

"I modsætning til det høje antal virksomheds-udstedte pc'er på arbejdspladserne, modtager relativt få medarbejdere mobile enheder."

"Størstedelen af de smartphones, der anvendes på arbejdspladserne, er personligt ejede enheder - kun 23 procent af medarbejderne i undersøgelsen har fået smartphones af virksomheden," skriver Gartner i analysen.

Det betyder så i sagens natur også, at at rigtig mange ansatte i virksomhederne foretager arbejdsrelaterede opgaver på en smartphone, som virksomheden ikke ejer - og måske heller ikke bestemmer over/supporterer.

"Faktisk anvender over halvdelen af de medarbejdere, der bruger smartphones til arbejde, udelukkende personligt ejede smartphones," skriver Gartner.

Afstemning: Har din arbejdsgiver betalt din smartphone?

Også hvad angår brugen af tablet-pc'er, er det de færreste, der har fået én betalt af virksomheden.

Til gengæld er det mere almindeligt, at virksomheden betaler for desktop-pc'en.

Over halvdelen af respondenterne har fået en desktop-pc af virksomheden, og 36 procent har fået en bærbar pc eller en 2-i-1-maskine, der kombinerer pc'en og tablet-pc'en.

"I den mobile æra er det overaskende, at brugen af smartphones og tablets ikke er så høj så som brugen af pc'er i virksomhederne, selv når man tæller brugen af personligt ejede enheder med," lyder det fra Gartner.

Læs også:

Almindelig tablet-pc eller hybrid-model? Her er it-ledernes foretrukne tablet-designs

Barsk besked til pc-producenterne: Lav jeres forretninger om - eller forlad markedet helt

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS