Kun hver fjerde medarbejder får en smartphone af arbejdsgiveren - resten må selv punge ud

Har du heller ikke lokket din arbejdsgiver til at betale en smartphone til dig? Du er langt fra alene.

Artikel top billede

Hvis du sidder på din kontorplads og murrer lidt over, at du selv har været nødt til at købe dig en smartphone, mens sidemanden/kvinde fik sin betalt af arbejdsgiveren, så behøver du måske slet ikke føle dig så forbigået.

For selvom smartphones fylder meget på de fleste arbejdspladser i dag, er det faktisk stadig oftest medarbejderen selv, der har betalt for smartphonen.

Kun under hver fjerde ansatte har fået smartphonen betalt af arbejdsgiveren.

Det konkluderer Gartner i en ny stor undersøgelse blandt 9,592 respondenter i USA, Storbritannien og Australien.

"I modsætning til det høje antal virksomheds-udstedte pc'er på arbejdspladserne, modtager relativt få medarbejdere mobile enheder."

"Størstedelen af de smartphones, der anvendes på arbejdspladserne, er personligt ejede enheder - kun 23 procent af medarbejderne i undersøgelsen har fået smartphones af virksomheden," skriver Gartner i analysen.

Det betyder så i sagens natur også, at at rigtig mange ansatte i virksomhederne foretager arbejdsrelaterede opgaver på en smartphone, som virksomheden ikke ejer - og måske heller ikke bestemmer over/supporterer.

"Faktisk anvender over halvdelen af de medarbejdere, der bruger smartphones til arbejde, udelukkende personligt ejede smartphones," skriver Gartner.

Afstemning: Har din arbejdsgiver betalt din smartphone?

Også hvad angår brugen af tablet-pc'er, er det de færreste, der har fået én betalt af virksomheden.

Til gengæld er det mere almindeligt, at virksomheden betaler for desktop-pc'en.

Over halvdelen af respondenterne har fået en desktop-pc af virksomheden, og 36 procent har fået en bærbar pc eller en 2-i-1-maskine, der kombinerer pc'en og tablet-pc'en.

"I den mobile æra er det overaskende, at brugen af smartphones og tablets ikke er så høj så som brugen af pc'er i virksomhederne, selv når man tæller brugen af personligt ejede enheder med," lyder det fra Gartner.

Læs også:

Almindelig tablet-pc eller hybrid-model? Her er it-ledernes foretrukne tablet-designs

Barsk besked til pc-producenterne: Lav jeres forretninger om - eller forlad markedet helt

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job