Apple-boss efter Watch-salget er styrtdykket: Uret bliver et af årets julegave-hits

Tal fra IDC peger på, at salget af Apple Watch er i frit fald. Apple selv siger, at selskabets ur ligner et af de største julegave-hits. Hvem har ret?

Artikel top billede

Analysehuset IDC har for nyligt fremvist salgstal for wearables, og især tallene for Apple Watch har vakt opsigt i den ganske it-verden.

For salget af æbleselskabets ur er tilsyneladende i frit fald med en kraftig salgsnedgang.

Konkret blev der i tredje kvartal 2015 solgt knap fire millioner Apple Watch-ure, mens salget i samme periode i år ligger på godt en million solgte Apple-ure.

Det svarer til en tilbagegang på 71 procent.

Følger generel tendens

Tilbagegangen sker samtidig med, at IDC-tallene viser, at der generelt er en svagt stigende tendens til, at der bliver solgt omkring 3,1 procent flere wearables siden tredje kvartal sidste år.

Faktisk er der fremgang hos alle andre ledende wearables-producenter som Fitbit, Xiaomi, Garmin og Samsung - på nær altså Apple, som tager drøje hug i salgstabellen.

Derimod er der specifikt på de smarte ure en tendens til, at salget falder, som du kan læse mere om her: Ingen vil have smartwatches

Sådan præsenterer IDC sin kvartalssalgstal: 

Top Five Wearable Device Vendors, Worldwide Shipments, Market Share and Year-Over-Year Growth, 3Q 2016 (Units in Millions)

Vendor

3Q16 Unit Shipments

3Q16 Market Share

3Q15 Unit Shipments

3Q15 Market Share

Year-Over-Year Growth

1. Fitbit

5.3

23.0%

4.8

21.4%

11.0%

2. Xiaomi

3.8

16.5%

3.7

16.4%

4.0%

3. Garmin

1.3

5.7%

1.2

5.3%

12.2%

4. Apple

1.1

4.9%

3.9

17.5%

-71.0%

5. Samsung

1.0

4.5%

0.5

2.4%

89.9%

Others

10.4

45.3%

8.3

37.0%

26.1%

Total

23.0

100.0%

22.3

100.0%

3.1%

Source: IDC Worldwide Quarterly Wearable Device Tracker, December 5, 2016


Apple: En af årets julegaver
Apples administrerende direktør Tim Cook har kommenteret på IDC-tallene, som han finder højst besynderlige.

I en mail til nyhedsbureauet Reuters angiver han, at fjerde kvartal af 2016 ser ud til at blive en af de bedste kvartaler for Apple Watch, siden uret blev lanceret i april 2015.

"Vores data viser, at Apple Watch-salget går fremragende, og det ligner en af de mest populære julegaver i år," skriver Tim Cook til Reuters.

Her angiver han også, at salgsvæksten i den første uge af julesalget er røget igennem loftet, uden han dog har medsendt konkrete salgstal, der bakker påstanden op.

Er nummer to et mirakel?

Med til historien om det vigende Apple Watch-salg og Tim Cooks udtalelser om, at vi snart ser det bedste kvartal for den lille computer rundt om håndleddet, hører Apples produktcyklus. 

For det hidtidige Apple Watch blev lanceret i foråret 2015, og det var dermed i slutnigen af sin cyklus i tredje kvartal 2016 juli, august og september), hvor det oplevede det kraftige fald. 

Anden generation af uret er så blevet præsenteret og lagt ud til kunderne i slutningen af september i år, hvilket altså vil sige i slutningen af det omstridte tredje kvartal.

Så det er ikke helt utænkeligt, at Apple-kunderne har ventet på, at næste generation af Apple Watch ville komme på hylderne, inden de smækkede godt 3.000 kroner på disken.

Fjerde kvartals salgstal vil således vise, om Apples ur kun kan registrere en død puls, eller om det er Apple-boss Tim Cook, der kan grine hele vejen til banken.

Læs også:
Hvor skal Apples næste store hit komme fra? Her er alle de revolutionerende teknologier, som Apple arbejder med

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S