Apple vil forsøge at løse batteriproblemer i iPhone 6s med software-opdatering

Apple er i gang med at forberede en software-opdatering, som selskabet håber kan fikse batteri-problemerne i iPhone 6s.

Artikel top billede

Batteri-problemet i iPhone 6s, som får telefonerne til pludselig at lukke ned, er større, end Apple havde forventet i første omgang.

I hvert fald er Apple nu på vej med en ekstraordinær software-opdatering af iOS, som skal fikse problemet.

Apple erkendte tirsdag på selskabets kinesiske supportside - support.apple.com/zh-cn - at problemet er langt større end først forventet og at mange flere end først antaget oplever uventede nedlukninger på grund af en fejl i batteriet.

Apple skriver på sitet, at det drejer sig om kunder 'uden for den ramte gruppe.'

I første omgang troede Apple nemlig, at problemet kun eksisterede i iPhone 6s'ere produceret mellem september og oktober 2015.

Men med meldingen signalerer selskabet altså, at også (mange) andre iPhone 6s'ere er ramt af problemet.

Apple har tidligere tilbudt at skifte batterierne i de berørte telefoner, hvilket du kan læse mere om her: Nye iPhone-problemer: Nu er den også gal med batterierne - Apple udsender vigtig meddelelse

Men i takt med, at problemet vokser, føler Apple sig nødt til at forsøge sig med andre og billigere metoder.

Det kan du læse mere om her: Apple sætter brat stopper for batteri-ombytning: iPhone-kunderne kan ikke længere få byttet defekte batterier

Selskabet er således nu i gang med at bygge et diagnosticerings-værktøj, der skal anvendes til at indsamle data fra de enkelte telefoner. Målet er på baggrund af disse data at se, om det kan lade sig gøre at løse problemet med en software-opdatering.

På Apples kinesiske website skriver selskabet således nu:

"Vi inkluderer yderligere diagnostiserings-muligheder i en iOS-softwareopdatering, som vil være tilgængelig fra den kommende uge."

Apple skriver, at diagnostiserings-værktøjerne vil gøre det muligt for 'os at indsamle information over de kommende uger, som potentielt kan hjælpe os med at forbedre algoritmen, der anvendes til at håndtere batteri-performance og nedlukning."

Computerworlds amerikanske nyhedstjeneste vurderer, at diagnostiserings-værktøjet vil blive udsendt med iOS 10.2 i den kommende uge.

Apples eksterne kommunikationskontor i Danmark meddeler, at Apple nu har batterier på lager, hvilket betyder, at selskabets service-partnere fortsat udskifter defekte batterier i de telefoner, der er omfattet af det såkaldte service-program.

Du kan se, om du er omfattet af programmet her.

Læs også:

Nye iPhone-problemer: Nu er den også gal med batterierne - Apple udsender vigtig meddelelse

Mange danske iPhone-brugere mener pludselig at være ramt af batteri-problem - men de fleste tager formentlig fejl

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S