Apple vil forsøge at løse batteriproblemer i iPhone 6s med software-opdatering

Apple er i gang med at forberede en software-opdatering, som selskabet håber kan fikse batteri-problemerne i iPhone 6s.

Artikel top billede

Batteri-problemet i iPhone 6s, som får telefonerne til pludselig at lukke ned, er større, end Apple havde forventet i første omgang.

I hvert fald er Apple nu på vej med en ekstraordinær software-opdatering af iOS, som skal fikse problemet.

Apple erkendte tirsdag på selskabets kinesiske supportside - support.apple.com/zh-cn - at problemet er langt større end først forventet og at mange flere end først antaget oplever uventede nedlukninger på grund af en fejl i batteriet.

Apple skriver på sitet, at det drejer sig om kunder 'uden for den ramte gruppe.'

I første omgang troede Apple nemlig, at problemet kun eksisterede i iPhone 6s'ere produceret mellem september og oktober 2015.

Men med meldingen signalerer selskabet altså, at også (mange) andre iPhone 6s'ere er ramt af problemet.

Apple har tidligere tilbudt at skifte batterierne i de berørte telefoner, hvilket du kan læse mere om her: Nye iPhone-problemer: Nu er den også gal med batterierne - Apple udsender vigtig meddelelse

Men i takt med, at problemet vokser, føler Apple sig nødt til at forsøge sig med andre og billigere metoder.

Det kan du læse mere om her: Apple sætter brat stopper for batteri-ombytning: iPhone-kunderne kan ikke længere få byttet defekte batterier

Selskabet er således nu i gang med at bygge et diagnosticerings-værktøj, der skal anvendes til at indsamle data fra de enkelte telefoner. Målet er på baggrund af disse data at se, om det kan lade sig gøre at løse problemet med en software-opdatering.

På Apples kinesiske website skriver selskabet således nu:

"Vi inkluderer yderligere diagnostiserings-muligheder i en iOS-softwareopdatering, som vil være tilgængelig fra den kommende uge."

Apple skriver, at diagnostiserings-værktøjerne vil gøre det muligt for 'os at indsamle information over de kommende uger, som potentielt kan hjælpe os med at forbedre algoritmen, der anvendes til at håndtere batteri-performance og nedlukning."

Computerworlds amerikanske nyhedstjeneste vurderer, at diagnostiserings-værktøjet vil blive udsendt med iOS 10.2 i den kommende uge.

Apples eksterne kommunikationskontor i Danmark meddeler, at Apple nu har batterier på lager, hvilket betyder, at selskabets service-partnere fortsat udskifter defekte batterier i de telefoner, der er omfattet af det såkaldte service-program.

Du kan se, om du er omfattet af programmet her.

Læs også:

Nye iPhone-problemer: Nu er den også gal med batterierne - Apple udsender vigtig meddelelse

Mange danske iPhone-brugere mener pludselig at være ramt af batteri-problem - men de fleste tager formentlig fejl

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Everllence

Senior Software Engineer - R&D

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen