Apple på højeste vækst-niveau i to år: iPhone 7 går som varmt brød

Salget af iPhone 7 buldrer derudad på de vigtigste markeder. Det er flere år siden, at Apple har oplevet noget lignende.

Artikel top billede

Apple har for tiden de højeste vækst-rater i de seneste to år på de store markeder, ligesom iOS for første gang i lang tid er begyndt at snuppe markedsandele fra Android.

Grund: Den nyligt lancerede iPhone 7.

Ifølge Financial Times viser tal fra markedsanalyse-virksomheden Kantar Worldpanel ComTech, at iPhone 7 i det seneste kvartal har været den bedste sælgende smartphone på de store markeder i både USA, Storbritannien og Japan.

I Storbritannien står der faktisk Apple på de tre mest solgte smartphones, nemlig iPhone 7, 6s og SE.

Salget af iPhone 7 har fået yderligere vind i sejlene af ærkerivalens Samsungs flop med topmodellen Galaxy Note 7, der var udset til at være Samsungs modtræk til iPhone 7.

Men Samsung har været nødt til at tilbagekalde Note 7'eren på grund af brandfare, hvilket har kostet dyrt på troværdighedskontoen.

Det kan du læse mere om her: Samsungs indtjening styrtdykker i kølvandet på Note 7-skandale

Alt er dog ikke lykke og gammen.

Halter bagefter i Kina

Ifølge Financial Times har Apple nemlig ikke formået at vinde på det meget vigtige kinesiske marked. Her har den bedst sælgende smartphone i kvartalet været R9-modellen fra kinesiske Oppo.

Apples markedsandel på det vigtige kinesiske marked er faktisk faldet til 17 procent fra 23 procent i det tilsvarende kvartal i fjor.

Ifølge markedsanalyse-virksomheden bliver der fortsat solgt flere Android-baserede enheder. I de fleste lande udgør antallet af solgte Android-telefoner omkring 75 procent af det samlede antal solgte enheder.

Ifølge Apples marketingchef, Phil Schiller, har den kraftige vækst i iPhone-salget også ført øget salg med sig i selskabets App Store, hvor der ifølge ham blev sat rekord i november.

Måneden havde det "største månedlige salg nogensinde," lyder det fra ham.

Det er et vendepunkt for Apple, der i 2016 har oplevet, at mange års konstant fremgang er vendt til tilbagegang.

Det kan du læse mere om her: Nedtur for Apple: Salg af iPhone falder for første gang siden 2007.

Nedturen fik blandt andet en af selskabets stor-investorer til at sælge alle sine aktier og tage benene på nakken.

Det kan du læse mere om her: Storinvestor bekymret for Apples fremtid: Sælger alle sine 53 millioner Apple-aktier

Apple besluttede med iPhone 7 at fjerne standard-stikket til hovedtelefoner, hvilket udløste nogen skepsis.

Det kan du læse mere om her: Nu fjerner Apple hovedtelefon-stikket fra iPhone: Går selskabet omsider for vidt med sine fikse ideer?

Denne beslutning ser imidlertid ikke at have påvirket forbrugernes købelyst negativt.

Apple har tidligere på samme måde oplevet en tilbagevenden til tidligere tiders meget voldsomme vækstrater med lanceringen af iPhone 6.

Det forrygende salg af denne telefon førte til, at Apple i dag er den virksomhed, der nogensinde i verdenshistorien har tjent flest penge på tre måneder.

Det kan du læse mere om her: Apple slår alle rekorder: Aldrig nogensinde har et firma tjent så mange penge på et enkelt kvartal

Læs også:

Derfor har iPhone-salget ramt muren - og sådan kommer Apple tilbage på vækstsporet

Apples omsætning og indtjening styrtdykker - salg af iPhone falder med stor hast

Apples fantastiske fidus: Hvorfor kan rivalerne ikke gøre det samme?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Product Owner

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Linux-driftstekniker / Systemadministrator (Red Hat) til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S