Nedtur for Apple: Salg af iPhone falder for første gang siden 2007

Efter 13 år med konstant vækst går det nu tilbage for Apple.

Artikel top billede

Efter 13 år med omsætningsvækst i hvert eneste kvartal går det nu tilbage for Apple.

Tirsdag aften offentliggjorde Apple regnskabet for det seneste kvartal.

Det viser, at selskabets omsætning er faldet med 13 procent til 50,6 milliarder dollar eller 333 milliarder danske kroner.

Årsagen skal findes i et faldende iPhone-salg.

iPhonen står i dag for 65 procent af Apples omsætning, og i det netop afsluttede kvartal solgte Apple 51,2 millioner iPhone, hvilket er præcis 10 millioner færre end i samme kvartal sidste år.

Det er første gang siden iPhones lancering i 2007, at Apple oplever en tilbagegang i salget.

Kinesisk tilbagegang

iPhone-salget er især gået tilbage på det kinesiske marked, der ellers gennem de seneste år har været med til at drive iPhone-salget i vejret.

Ifølge New York Times er iPhone-salget faldet med 26 procent i Kina, der menes at være på vej ind i en periode med faldende økonomisk vækst.

Til erhvervs-mediet Bloomberg forklarer Apples finansdirektør Luca Maestri, at det faldende salg blandt andet skal tilskrives, at iPhones havde et usædvanligt stærk salg sidste år og at færre kunder derfor har valgt at opgradere i år. 

"Det tal, der falder er antallet af folk, der opgraderer. Sidste år havde vi en meget stærk opgraderingscyklus for iPhonen," sagde han.

Mac og iPad falder, services stiger

Det er dog ikke kun iPhonen, der går tilbage. iPad-salget fortsætter ligeledes sin tilbagegang.

I det netop overståede kvartal blev der solgt 10,3 millioner styk, hvilket er 19 procent færre end i samme kvartal sidste år. 

Også salget af Apples Mac-computere går tilbage.

I det netop afsluttede kvartal solgte Apple fire millioner Mac-computere mod 4,6 millioner i samme kvartal sidste år. 

Det eneste lynspunkt for Apple i dette kvartal er udviklingen i Apples service-forretning, der blandt andet omfatter iCloud, App Store og Apple Music.

Her omsatte Apple for seks milliarder dollar eller knap 40 milliarder danske kroner, hvilket er en vækst på 20 procent i forhold til samme kvartal året før. 

Det betyder, at services nu er en større indtægtskilde for Apple end iPad- og Mac-salget

Apple varslede allerede det faldende iPhone-salg i forbindelse med det seneste kvartalsregnskab, men ikke desto mindre fik meldingen Apples aktier til at falde med fem procent, oplyser blandt andet Bloomberg. 

Læs også:

Apple, Google og Microsoft i skattely: Vi står i et moralsk dilemma

Rapport: Apple er største skatteunddrager i USA: Så mange penge gemmer selskabet i skattely

Fik kritik for Apple Watch: Nu udfordrer Apple verdens største urproducenter

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo