Nedtur for Apple: Salg af iPhone falder for første gang siden 2007

Efter 13 år med konstant vækst går det nu tilbage for Apple.

Artikel top billede

Efter 13 år med omsætningsvækst i hvert eneste kvartal går det nu tilbage for Apple.

Tirsdag aften offentliggjorde Apple regnskabet for det seneste kvartal.

Det viser, at selskabets omsætning er faldet med 13 procent til 50,6 milliarder dollar eller 333 milliarder danske kroner.

Årsagen skal findes i et faldende iPhone-salg.

iPhonen står i dag for 65 procent af Apples omsætning, og i det netop afsluttede kvartal solgte Apple 51,2 millioner iPhone, hvilket er præcis 10 millioner færre end i samme kvartal sidste år.

Det er første gang siden iPhones lancering i 2007, at Apple oplever en tilbagegang i salget.

Kinesisk tilbagegang

iPhone-salget er især gået tilbage på det kinesiske marked, der ellers gennem de seneste år har været med til at drive iPhone-salget i vejret.

Ifølge New York Times er iPhone-salget faldet med 26 procent i Kina, der menes at være på vej ind i en periode med faldende økonomisk vækst.

Til erhvervs-mediet Bloomberg forklarer Apples finansdirektør Luca Maestri, at det faldende salg blandt andet skal tilskrives, at iPhones havde et usædvanligt stærk salg sidste år og at færre kunder derfor har valgt at opgradere i år. 

"Det tal, der falder er antallet af folk, der opgraderer. Sidste år havde vi en meget stærk opgraderingscyklus for iPhonen," sagde han.

Mac og iPad falder, services stiger

Det er dog ikke kun iPhonen, der går tilbage. iPad-salget fortsætter ligeledes sin tilbagegang.

I det netop overståede kvartal blev der solgt 10,3 millioner styk, hvilket er 19 procent færre end i samme kvartal sidste år. 

Også salget af Apples Mac-computere går tilbage.

I det netop afsluttede kvartal solgte Apple fire millioner Mac-computere mod 4,6 millioner i samme kvartal sidste år. 

Det eneste lynspunkt for Apple i dette kvartal er udviklingen i Apples service-forretning, der blandt andet omfatter iCloud, App Store og Apple Music.

Her omsatte Apple for seks milliarder dollar eller knap 40 milliarder danske kroner, hvilket er en vækst på 20 procent i forhold til samme kvartal året før. 

Det betyder, at services nu er en større indtægtskilde for Apple end iPad- og Mac-salget

Apple varslede allerede det faldende iPhone-salg i forbindelse med det seneste kvartalsregnskab, men ikke desto mindre fik meldingen Apples aktier til at falde med fem procent, oplyser blandt andet Bloomberg. 

Læs også:

Apple, Google og Microsoft i skattely: Vi står i et moralsk dilemma

Rapport: Apple er største skatteunddrager i USA: Så mange penge gemmer selskabet i skattely

Fik kritik for Apple Watch: Nu udfordrer Apple verdens største urproducenter

Annonce

Digitaliseringsstyrelsen

Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

Københavnsområdet

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Viborg

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank