Stort EPJ-system skal i udbud blot et år efter det blev taget i fuld drift: "Ærgerligt," mener sygehus-direktør

Blot et års tid efter, at udrulningen blev helt afsluttet, vil Region Syddanmark sende sit EPJ-system i udbud igen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Region Syddanmark er på vej til at sende regionens EPJ-system i udbud, selv om det nuværende system, Cambio Cosmic, kun har været i fuld drift i omkring et år.

Cambio Cosmic leveres af en af de få store konglomerater, der herhjemme byder på de store EPJ-ordrer, nemlig CGI.

CGI har haft leverancen siden 2004, men blev altså først helt færdig med udrulningen for et års tid siden.

Region Syddanmark oplyser, at den har været i langvarige forhandlinger med CGI. Undervejs har den imidlertid modtaget henvendelser fra nogle af de øvrige leverandører af EPJ-systemer.

Og da regionen samtidig ønsker at se, om CGI's pris er markedssvarende og rimelig, sender den altså nu opgaven i udbud.

Sygehus-direktør: Det er ærgerligt
I en pressemeddelelse oplyser Niels Nørgaard Pedersen, administrerende direktør på Odense Universitets Hospital, OUH, at han synes, at det er ærgerligt, at EPJ-ordren skal i udbud.

Det skyldes primært, at systemet kom i fuld drift for blot et år siden.

"Jeg vil ikke lægge skjul på, at det er ærgerligt, at det ikke kunne lade sig gøre at forlænge kontrakten. Men vi har fået indikationer på, at det ikke behøver at blive dyrere på den lange bane, hvis udbuddet resulterer i, at der skal skiftes system. Det betyder, at vi er fortrøstningsfulde, selvom vi skal have EPJ-systemet i udbud," lyder det fra Niels Nørgaard Pedersen i en pressemeddelelse.

CGI var sammen med IBM Danmark/Systematic og Epic med i opløbet, da Region Hovedstaden i CCC skulle indkøbe nyt EPJ-system i en kæmpeordre til 2,8 milliarder kroner.

Denne ordre vandt amerikanske Epic, der siden har fået ørerne i maskinen i Region Hovedstaden, hvor mange ansatte har klaget over forrringede arbejdsvilkår.

Det kan du læse mere om her: Hovedstads-hospital: Problemer med Sundhedsplatformen langt større end ventet: Ventelister er vokset.

"Vores udgangspunkt i valget af system har hele tiden været, at vi vil sikre klinikken de bedste muligheder for behandling og pleje af patienterne. Cosmic vil blive ved med at køre, og vi vil også fortsat optimere vores brug og drift af systemet, indtil vi eventuelt har en anden løsning på plads," lyder det fra Niels Nørgaard Pedersen i en pressemeddelelse.

Det har ikke umiddelbart været muligt for Computerworld at få en kommentar fra Niels Nørgaard Pedersen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job