Stort EPJ-system skal i udbud blot et år efter det blev taget i fuld drift: "Ærgerligt," mener sygehus-direktør

Blot et års tid efter, at udrulningen blev helt afsluttet, vil Region Syddanmark sende sit EPJ-system i udbud igen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Region Syddanmark er på vej til at sende regionens EPJ-system i udbud, selv om det nuværende system, Cambio Cosmic, kun har været i fuld drift i omkring et år.

Cambio Cosmic leveres af en af de få store konglomerater, der herhjemme byder på de store EPJ-ordrer, nemlig CGI.

CGI har haft leverancen siden 2004, men blev altså først helt færdig med udrulningen for et års tid siden.

Region Syddanmark oplyser, at den har været i langvarige forhandlinger med CGI. Undervejs har den imidlertid modtaget henvendelser fra nogle af de øvrige leverandører af EPJ-systemer.

Og da regionen samtidig ønsker at se, om CGI's pris er markedssvarende og rimelig, sender den altså nu opgaven i udbud.

Sygehus-direktør: Det er ærgerligt
I en pressemeddelelse oplyser Niels Nørgaard Pedersen, administrerende direktør på Odense Universitets Hospital, OUH, at han synes, at det er ærgerligt, at EPJ-ordren skal i udbud.

Det skyldes primært, at systemet kom i fuld drift for blot et år siden.

"Jeg vil ikke lægge skjul på, at det er ærgerligt, at det ikke kunne lade sig gøre at forlænge kontrakten. Men vi har fået indikationer på, at det ikke behøver at blive dyrere på den lange bane, hvis udbuddet resulterer i, at der skal skiftes system. Det betyder, at vi er fortrøstningsfulde, selvom vi skal have EPJ-systemet i udbud," lyder det fra Niels Nørgaard Pedersen i en pressemeddelelse.

CGI var sammen med IBM Danmark/Systematic og Epic med i opløbet, da Region Hovedstaden i CCC skulle indkøbe nyt EPJ-system i en kæmpeordre til 2,8 milliarder kroner.

Denne ordre vandt amerikanske Epic, der siden har fået ørerne i maskinen i Region Hovedstaden, hvor mange ansatte har klaget over forrringede arbejdsvilkår.

Det kan du læse mere om her: Hovedstads-hospital: Problemer med Sundhedsplatformen langt større end ventet: Ventelister er vokset.

"Vores udgangspunkt i valget af system har hele tiden været, at vi vil sikre klinikken de bedste muligheder for behandling og pleje af patienterne. Cosmic vil blive ved med at køre, og vi vil også fortsat optimere vores brug og drift af systemet, indtil vi eventuelt har en anden løsning på plads," lyder det fra Niels Nørgaard Pedersen i en pressemeddelelse.

Det har ikke umiddelbart været muligt for Computerworld at få en kommentar fra Niels Nørgaard Pedersen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job