Microsoft følger i Googles fodspor: Dropper Flash med smart finte i Edge-browseren

Med den næste store opdatering til Windows 10 bremser Microsofts Edge-browser for alt Flash-indhold.

Artikel top billede

Med Microsofts næste store opdatering til Windows 10, Creator-opdateringen, får Flash endnu engang en måske velfortjent kold skulder.

Microsofts Edge-browser vil blokere for alt Flash-indhold på sites som standard og i stedet bede brugeren om manuelt at acceptere, hvis et site kører flashelementer via et "click-to-run"-felt.

Det skriver Microsoft via sit blog-site

Du kan altså aktivt selv bestemme, hvilke Flash-elementer der skal vises per side per besøg.

Det er smart, når du eksempelvis er inde på nye hjemmesider, hvor flash automatisk er slået fra, men at du selv kan slå det til igen, hvis du eksempelvis besøger dr.dk/tv, der stadig bygger på flash.

Læs også: Flash skiftes ud med HTML 5 på internettet - men DR vil ikke tage skridtet fuldt ud

Øget sikkerhed


Målet med at droppe Flash og også Silverlight fra Microsoft er at forbedre både sikkerhedsniveauet og brugeroplevelsen i browseren.

I stedet promoveres HTML5, der allerede nu er ved at få stor udbredelse.

I første omgang vil det ikke påvirke de mest populære hjemmesider, skriver Microsoft uden at specificere hvilke, men gradvist vil flere sites med Flash blive begrænset. 

Du kan læse mere om, hvorfor vi skal være glade for rovmordet på Flash her: Nu får Flash og Silverlight kniven: Derfor får vi et bedre internet

De andre store browser-producenter er på vej med lignende tiltag, heriblandt Google, der med sin december-lancering af Chrome 55 vil blokere for Flash, der kører i baggrunden.

Opdateringen til Edge kommer ikke til din browser før til foråret, hvor Microsoft lancerer sin Creator-opdatering.

En opdatering der blandt andet indeholder nye værktøjer til at tegne og håndtere 3D-objekter samt integration med Microsofts HoloLens.

Du kan også læse om de erhvervsmæssige nyheder her: Nye business-funktioner på vej i Windows 10: Her er planerne for den næste store opdatering

Læs også: Smugkig: 11 nye Windows 10-funktioner du kan se frem til i 2017

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen