Microsoft følger i Googles fodspor: Dropper Flash med smart finte i Edge-browseren

Med den næste store opdatering til Windows 10 bremser Microsofts Edge-browser for alt Flash-indhold.

Artikel top billede

Med Microsofts næste store opdatering til Windows 10, Creator-opdateringen, får Flash endnu engang en måske velfortjent kold skulder.

Microsofts Edge-browser vil blokere for alt Flash-indhold på sites som standard og i stedet bede brugeren om manuelt at acceptere, hvis et site kører flashelementer via et "click-to-run"-felt.

Det skriver Microsoft via sit blog-site. 

Du kan altså aktivt selv bestemme, hvilke Flash-elementer der skal vises per side per besøg.

Det er smart, når du eksempelvis er inde på nye hjemmesider, hvor flash automatisk er slået fra, men at du selv kan slå det til igen, hvis du eksempelvis besøger dr.dk/tv, der stadig bygger på flash.

Læs også: Flash skiftes ud med HTML 5 på internettet - men DR vil ikke tage skridtet fuldt ud

Øget sikkerhed


Målet med at droppe Flash og også Silverlight fra Microsoft er at forbedre både sikkerhedsniveauet og brugeroplevelsen i browseren.

I stedet promoveres HTML5, der allerede nu er ved at få stor udbredelse.

I første omgang vil det ikke påvirke de mest populære hjemmesider, skriver Microsoft uden at specificere hvilke, men gradvist vil flere sites med Flash blive begrænset. 

Du kan læse mere om, hvorfor vi skal være glade for rovmordet på Flash her: Nu får Flash og Silverlight kniven: Derfor får vi et bedre internet

De andre store browser-producenter er på vej med lignende tiltag, heriblandt Google, der med sin december-lancering af Chrome 55 vil blokere for Flash, der kører i baggrunden.

Opdateringen til Edge kommer ikke til din browser før til foråret, hvor Microsoft lancerer sin Creator-opdatering.

En opdatering der blandt andet indeholder nye værktøjer til at tegne og håndtere 3D-objekter samt integration med Microsofts HoloLens.

Du kan også læse om de erhvervsmæssige nyheder her: Nye business-funktioner på vej i Windows 10: Her er planerne for den næste store opdatering

Læs også: Smugkig: 11 nye Windows 10-funktioner du kan se frem til i 2017

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S