Danskernes sms-forbrug er i frit fald: Antallet af sms'er er mere end halveret på få år

Sms'en er ikke længere populær hos danskerne, der i stigende grad vender sig mod andre kommunikationsformer. I det seneste år er udviklingen eskaleret.

Artikel top billede

(Foto: Foto: jhaymesisvip, CC BY 2.0)

Det er efterhånden flere år siden, at sms'en toppede som kommuniukationsform, og Computerworld
har flere gange skrevet om det dramatiske fald i antallet af sms'er, som danskerne sender.

Men sms'en har slet ikke nået bunden endnu.

Det fremgår af Energistyrelsens netop udsendte telestatistik for første halvår 2016.

Her kan man læse, at der fra første halvår 2015 til første halvår 2016 er sket et fald i antallet af sms'er på 19,6 procent.

Dermed blev der i første halvår i år samlet set sendt 3.200 millioner sms'er.

"Antallet af sms'er per abonnement per halvår falder også med næsten en femtedel fra 557 afsendte sms'er i første halvår 2015 til 451 afsendte sms'er per abonnement i første halvår 2016," skriver Energistyrelsen, der samtidig kan berette, at antallet af mms'er ligger mere stabilt - men dog også på et markant lavere niveau.

Du kan læse hele rapporten fra Energistyrelsen her i PDF.

Med de nye tal fra Energistyrelsen står det klart, at sms'ens nedtur eskalerer, for til sammenligning var der 'kun' tale om et fald på 10,5 procent fra første halvår 2014 til første halvår 2015.

Læs mere om det her.

Så voldsomt er faldet

For at sætte det nuværende sms-niveau i relief, kan vi sammenligne med niveauet fra første halvår 2009.

Dengang blev der sendt 984 sms'er per abonnement i Danmark. I dag er niveauet som nævnt faldet til 451 sms'er per abonnement per halvår.

Hver abonnement sender altså under halvt så mange sms'er i dag som for syv år siden.

Det samlede antal sendte sms'er i første halvår 2009 var på 6.451 millioner, hvilket så skal holdes op imod de 3.200 millioner sms'er, der blev sendt i første halvår 2016.

Derfor gider vi ikke længere sms'en

Den primære årsag til faldet i antallet af sms'er er, at danskerne i dag i høj grad anvender internet- og app-baserede chat-tjenester som Facebook Messenger, Snapchat, iMessage og WhatsApp.

Med den type tjenester optræder beskederne som datatrafik, og dermed er der teknisk set ikke længere tale om sms'er (short message service).

At danskernes smartphones i stigende grad anvender data frem for traditionel telefoni og herunder også sms, ses også i væksten i dataforbruget.

Alene inden for det seneste år er mængden af data, der up- og downloades over 3G og 4G i Danmark steget med 81 procent. 

Mere om den nye telestatistik:

Bredbånd med kabel eller over mobilnettet? Sådan ser danskernes data-forbrug ud

Danskerne går data-amok på mobilnettet: Voldsom stigning i datatrafikken

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

KMD A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse