Fire udfordringer, du skal overvinde, hvis du vil have gevinst af big data i 2017

Evnen til at udklække forretningsværdi af store datamængder bliver et afgørende konkurrence-parameter i de kommende år. Her er er fire væsentlige udfordringer, som du skal håndtere, hvis du vil have succes med big data.

Artikel top billede

Kvaliteten af den avancerede udnyttelse af datamængderne i organisationerne er fuld gang med at blive et vigtig konkurrence-parameter blandt virksomhederne.

Den virksomhed, der bedst forstår at destillere de voksende mængder af indsamlede data om bruger-vaner, processer, produktion og så videre, ud til brugbar viden, har de bedste muligheder for at indrette sig efter kundernes behov og ønsker.

Markedet for big data-løsninger vokser da også for tiden eksplosivt.

Analysehuset Ovum vurderer, at markedet vil blive fem-doblet i løbet af de kommende tre-fire år.

Det er noget, som de store producent har fået øjnene op for: De data-baserede og intelligente systemer lokker med enormt indtjenings-potentiale.

Du kan eksempelvis læse om Microsofts planer på området her: Overblik: Microsofts kæmpesatsning på intelligente systemer: Her er de tre pejlemærker.

Det samme gør udviklingen frem mod det såkaldte 'Industri 4.0,' der er betegnelsen for den fundamentale transformation, som virksomheder, organisationer og samfund gennemgår i disse år, hvor processer, arbejdsgange og lignende i meget stor stil ændres og reformuleres efter digitale principper.

Det er her et vilkår, at de virksomheder, der ikke kommer ikke formår at komme med på bølgen og udnytte de enorme muligheder for effektivisering, produktivitetsforbedring og optimering af blandt andet kundeforhold, i løbet af ganske få år risikerer at gå til grunde og blive løbet over ende af konkurrenterne, som forstår at udnytte de nye fordele.

Det kan du læse mere om her.

Nye krav

I takt med denne eksplosive udvikling opstår der nye krav til virksomhederne og de påkrævede kompetencer.

Lad os tage et kig på nogle stykker af de nye krav, som analysehuset Ovum er nået frem til.

Faldende efterspørgsel efter data scientist'er

Vi har ikke nogen direkte titel, der matcher 'data scientist' herhjemme, men betegnelsen dækker over en big data-orienteret datalog, der arbejder med at håndtere og analysere store og komplekse data-set.

Efter en tid med høj efterspørgsel efter disse big data-eksperter ser Ovum nu, at efterspørgslen begynder at falde. Det sker samtidig med, at kandidaterne for alvor begynder at komme ud på markedet efter endte uddannelser.

Ifølge Ovum er der imidlertid kun ganske få virksomheder, som for alvor har brug for disse eksperter.

"Hvem skal rekruttere alle disse kandidater?," spørger selskabet.

Det peger på, at de fleste virksomheder er et sted i udviklingen, hvor de slet ikke ved, hvad de skal bruge kandidaterne til.

I stedet for big data-eksperterne vil de fleste virksomheder i den kommende tid i langt større omfang have brug for applikationer og værktøjer, der kan tilføre 'data science' under motorhjelmen.

Dette skyldes blandt andet, at de fleste organisationer i dag ifølge Ovum anvender pakke-løsninger på analyse-området fremfor hjemmebyggede og tilrettede løsninger.

Opbygning af teams bliver en hovedopgave

Big data-eksperterne [aka 'data scientist'erne'] og it-ingeniørerne spiller i dag ifølge Ovum forskellige roller i virksomhederne: Big data-eksperterne formulerer og tester hypoteser, mens it-ingeniørerne udvælger datasæt, provisionerer clustere og optimerer og klargør algoritmerne til produktion.

Uden et klart defineret samarbejde risikerer alle de modeller og hypoteser, som big data-eksperterne udarbejder, aldrig at blive aktivieret, lyder det fra analysehuset.

"Der er et meget stort behov for at koble data scientisterne og it-ingeniørerne bedre sammen og på den måde sikre, at de modeller, som data scientisterne skriver og tester bliver rullet ud med de rigtige datasæt," lyder det fra analysehuset.

IT-Universitetet i København slår i 2017 dørene op for den første data scientist-uddannelse herhjemme.

Der er tale om en bachelor-uddannelse, som du kan læse mere om her: Dansk uddannelse i data science åbner i 2017

Monitorering af data bliver en udfordring

Virksomhederne får flere og flere muligheder for at udnytte deres data. Det er imidlertid en udfordring alene at danne sig et overblik over data. Og først når overblikket er tilstede, kan man begynde at udvælge de datasæt, som skal bearbejdes yderligere.

Det kommer alt i alt til at betyde, at rigtigt mange virksomheder vil misse ellers ret oplagte muligheder.

"På trods af ønskerne fra cheferne, vil mange virksomheder kæmpe med at skabe relevante produkter og omsætnings-kanaler," lyder det fra analysehuset IDC.

IDC peger på, at de virksomheder, der rent faktisk lykkes med projekterne, vil have det til fælles, at deres it-projekter er nøje understøttet af solide it-stragegier og data-bårne services.

IDC foreslår, at it-ansvarlige "etablerer et innovations-team bestående af folk fra både it-afdelingen og forretningen, som evaluerer eksisterende og fremtidige applikationer/systemer for mulig monetarisering af data."

Du kan læse mere om IDC's bud i selskabets såkaldte FutureScape: Worldwide CIO Agenda 2017 Predictions.

Efterspørgsel efter IoT-arkitekter vil vokse eksplosivt

Internet of Things er på trapperne. Markedet - hvor alverdens enheder, sensorer og devices kobles på internettet - ventes at vokse meget kraftigt i de kommende år.

Det vil øge efterspørgslen efter specialister på dette område meget kraftigt.

Flere mener, at netop denne type specialister vil blive den mest efterspurgte type it-folk i de kommende år - også selv de færreste selskaber i dag har et identificeret behov for kompetencer på dette område i form af eksempelvis 'IoT Analytics Architect'-folk.

Det bliver en job-titel, som det bliver værd at holde øje med.

Læs også:

Dansk uddannelse i data science åbner i 2017

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,