Vigtig opdatering klar til sårbare WiFi-routere: Hent den hurtigst muligt her

Netgear er klar med den vigtige firmware-opdatering til de mange WiFi-routere, der i flere uger har været ramt af en alvorlig sårbarhed. Man bør opdatere hurtigst muligt, lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

Det var de helt røde advarsels-lamper, der blinkede, da det op til jul blev afsløret, at hele 12 populære Netgear-routere indeholdt en alvorlig sårbarhed.

Det kan du læse mere om her: Disse 12 forskellige routere er ramt af alvorlig sårbarhed: Her er dine muligheder for at opdatere firmwaren.

Sårbarheden gør det muligt at afvikle kode på routerne - og dermed at angribe brugernes maskiner og netværk.

"Brugere, der har mulighed for det, bør stærkt overveje at stoppe brugen af de påvirkede enheder, indtil der er en løsning tilgængelig," lød det blandt andet fra den amerikanske sikkerhedsorganisation CERT.

Sagen eskalerede i dagene efter den oprindelige advarsel, da det gik op for Netgear, at hele 12 routere var ramt af den alvorlige sårbarhed.

Læs også: Disse 12 forskellige routere er ramt af alvorlig sårbarhed

Nu har router-giganten dog fået undersøgt truslen til bunds og kan konkludere, at den så vidt vides er afgrænset til 11 routere.

Samtidig meddeler Netgear, at den nødvendige firmware-opdatering, der lukker sårbarheden, er udsendt til alle routere nu:

"Netgear har fuldført testen af de seneste firmware-versioner til hele den nuværende WiFi-router-portefølje. Så vidt Netgear ved, er modellerne herunder de eneste påvirkede modeller," skriver Netgear nu i en opdatering til kunderne.

Det drejer sig således om følgende Netgear-routere:

R6250, R6400, R6700, R6900, R7000, R7100LG, R7300DST, R7900, R8000, D6220, og D6400.

Netgear understreger, at det er vigtigt, at man nu downloader den endelige version af firmwaren til sin router:

"Selv hvis du allerede har downloadet beta-firmwaren til din model, anbefaler Netgear stærkt, at alle brugere henter 'production firmwaren' så hurtigt som muligt."

Du finder firmwaren til din specifikke Netgear-model via dette link.

Læs også:

Disse 12 forskellige routere er ramt af alvorlig sårbarhed: Her er dine muligheder for at opdatere firmwaren

Alvorlig trussel mod trådløse routere eskalerer: Listen med sårbare routere vokser markant

Ejer du sådan en? Alvorlig sårbarhed i populære routere: Brugerne bør "stærkt overveje" ikke at anvende dem

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos