Om få uger er det slut: Computercity-butikkerne lukker og slukker i Danmark

Endnu en computer- og elektronikkæde bukker under på presset dansk marked. Ni ud af ti Computercity-forretninger lukker om få uger.

Artikel top billede

Butikslukninger og fyringer er efterhånden ikke et særsyn, når det kommer til danske forbrugerelektronik-forhandlere.

Nu er det Computercity-butikkerne, der må dreje nøglen om ved månedens udgang.

Allerede i september blev det meldt ud, at ni ud af ti Computercity-varehuse skulle lukke, og at 96 af 126 medarbejdere dermed ville miste jobbet, og nu nærmer slutdatoen sig med hastige skridt.

Computercity bukker under: Må lukke ni butikker og fyrer stort set alle medarbejdere

Hos Computercitys svenske ejer, Netonnet Group AB, oplyser presseansvarlig Nora Ay, at det fortsat er ved udgangen af januar måned, at det er helt slut med de ni Computercity-butikker.

Det betyder, at Computercity lukker i Esbjerg, Roskilde, Aalborg, Odense, Aarhus, på Østerbro i København, i Horsens, Lyngby og Næstved.

Kun butikken i Glostrup overlever, og den skal omdannes til en NetOnNet-butik, der er en lagerbutik uden udstilling, og som vil blive baseret på selvbetjening.

Læs mere om NetOnNet-konceptet her:

Ny elektronikkæde åbner i Danmark i stedet for Computercity

Det er dog uvist, hvor mange medarbejdere, der vil skulle bruges i den ene NetOnNet-butik:

"Der er ikke nye informationer, siden vi sidst frigav informationer om fremtiden for Computercity. Vi har ikke sat tal på antallet af medarbejdere i Glostrup-butikken på nuværende tidspunkt," skriver Nora Ay i en mail til Computerworld.

Mange danske forhandlere er lukket

Computercity lider med lukningerne samme skæbne som Fona.

Sidste år lukkede Fona 25 butikker og fyrede 300 medarbejdere. Læs mere om det her.

Norske Elkjøp, der ejer Elgiganten, overtog de resterende Fona-butikker.

Også en stribe Expert-butikker blev for et par år siden lukket ned i Danmark.

På markedet for forbrugerelektronik er det i dag primært Power og Elgiganten, der med store varehuse rundt omkring i landet kæmper om forbrugernes penge.

Læs mere om det her:

Vildt vækstmål for Power-ejer: Omsætningen skal tredobles i Danmark

Nu begynder Experts slagsmål med Elgiganten: Nye kæmpevarehuse åbner i Danmark

Computercity bukker under: Må lukke ni butikker og fyrer stort set alle medarbejdere

Ny elektronikkæde åbner i Danmark i stedet for Computercity

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S