51-årig mand anholdt for sabotage efter YouSee-kæmpenedbrud

Københavns Politi har anholdt en 51-årig mand, der sigtes for sabotage i forbindels med det store nedbrud, der ramte YouSee nytårsaftensdag.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Københavns Politi har anholdt en 51-årig mand i forbindelse med det store nedbrud, der nytårsaftensdag ramte mere end en million tv-kunder hos YouSee.

TDC-ejede YouSee har arbejdet på dels at genoprette infrastrukturen samt finde årsagen til nedbruddet hele ugen.

Dette arbejde førte torsdag til, at selskabet meldte sagen til politiet, da det var nået frem til, at der var tale om sabotage.

Det kan du læse mere om her: YouSee blev angrebet nytårsaftensdag - kæmpe-nedbrud var ikke et uheld

På denne baggrund har Københavns Politi nu anholdt en 51-årig mand, der sigtes for overtrædelse af straffelovens §193.

Her hedder det:

"Den, der på retsstridig måde fremkalder omfattende forstyrrelse i driften af almindelige samfærdselsmidler, offentlig postbesørgelse, telegraf- eller telefonanlæg, radio- eller fjernsynsanlæg, informationssystemer eller anlæg, der tjener til almindelig forsyning med vand, gas, elektrisk strøm eller varme, straffes med bøde eller fængsel indtil 6 år."

Københavns Politi meddeler, at den 51-årige sigtes for overtrædelse af straffeloven i forhold til 'omfattende forstyrrelse af driften af fjernsynsanlæg.'

Politiet har i forbindelse med anholdelsen af den 51-årige beslaglagt forskelligt udstyr, som nu skal undersøgelse for at sikre bevismateriale.

Ingen kommentarer

Hos Københavns Politi har vicepolitiinspektør Jens Møller Jensen ikke mange kommentarer til anholdelsen, da Computerworld får fat i ham.

Jens Møller Jensen, ved I om der flere involveret i sabotagesagen udover den anholdte danske mand på 51 år?

"Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Jeg har stort set ikke yderligere at sige udover det, der står i pressemeddelelsen. Der er jo også en grund til, at det er en kort pressemeddelelse."

Hvad består jeres nuværende efterforskning i?

"Vi har beslaglagt forskellige tekniske ting og sager, som vi nu skal kigge på."

Er disse tekniske ting som computere og mobiltelefoner blevet opsamlet på mandens adresse, eller har I også været andre steder for at indsamle teknisk materiale?

"Jeg har ikke nogen kommentarer til, hvad vi har beslaglagt og hvorhenne. Disse ting er blevet hentet."

Ved I på nuværende tidspunkt, hvad sabotagen mod YouSee konkret består i? Taler vi ødelæggelse af hardware, spredning af malware, eller hvad er der sket?

"Det er noget teknisk, der er sket. Og nu skal vi så undersøge, hvad det er. Ellers har jeg ikke flere kommentarer."

Læs også:

YouSee blev angrebet nytårsaftensdag - kæmpe-nedbrud var ikke et uheld

Hvor er YouSees administrerende direktør? Er Jaap Postma forsvundet fra jordens overflade midt i selskabets alvorlige krise?

YouSees kæmpe-nedbrud nytårsaften: Situationen kan være alvorlig

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job