Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

51-årig mand anholdt for sabotage efter YouSee-kæmpenedbrud

Københavns Politi har anholdt en 51-årig mand, der sigtes for sabotage i forbindels med det store nedbrud, der ramte YouSee nytårsaftensdag.

Københavns Politi har anholdt en 51-årig mand i forbindelse med det store nedbrud, der nytårsaftensdag ramte mere end en million tv-kunder hos YouSee.

TDC-ejede YouSee har arbejdet på dels at genoprette infrastrukturen samt finde årsagen til nedbruddet hele ugen.

Dette arbejde førte torsdag til, at selskabet meldte sagen til politiet, da det var nået frem til, at der var tale om sabotage.

Det kan du læse mere om her: YouSee blev angrebet nytårsaftensdag - kæmpe-nedbrud var ikke et uheld

På denne baggrund har Københavns Politi nu anholdt en 51-årig mand, der sigtes for overtrædelse af straffelovens §193.

Her hedder det:

"Den, der på retsstridig måde fremkalder omfattende forstyrrelse i driften af almindelige samfærdselsmidler, offentlig postbesørgelse, telegraf- eller telefonanlæg, radio- eller fjernsynsanlæg, informationssystemer eller anlæg, der tjener til almindelig forsyning med vand, gas, elektrisk strøm eller varme, straffes med bøde eller fængsel indtil 6 år."

Københavns Politi meddeler, at den 51-årige sigtes for overtrædelse af straffeloven i forhold til 'omfattende forstyrrelse af driften af fjernsynsanlæg.'

Politiet har i forbindelse med anholdelsen af den 51-årige beslaglagt forskelligt udstyr, som nu skal undersøgelse for at sikre bevismateriale.

Ingen kommentarer

Hos Københavns Politi har vicepolitiinspektør Jens Møller Jensen ikke mange kommentarer til anholdelsen, da Computerworld får fat i ham.

Jens Møller Jensen, ved I om der flere involveret i sabotagesagen udover den anholdte danske mand på 51 år?

"Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Jeg har stort set ikke yderligere at sige udover det, der står i pressemeddelelsen. Der er jo også en grund til, at det er en kort pressemeddelelse."

Hvad består jeres nuværende efterforskning i?

"Vi har beslaglagt forskellige tekniske ting og sager, som vi nu skal kigge på."

Er disse tekniske ting som computere og mobiltelefoner blevet opsamlet på mandens adresse, eller har I også været andre steder for at indsamle teknisk materiale?

"Jeg har ikke nogen kommentarer til, hvad vi har beslaglagt og hvorhenne. Disse ting er blevet hentet."

Ved I på nuværende tidspunkt, hvad sabotagen mod YouSee konkret består i? Taler vi ødelæggelse af hardware, spredning af malware, eller hvad er der sket?

"Det er noget teknisk, der er sket. Og nu skal vi så undersøge, hvad det er. Ellers har jeg ikke flere kommentarer."

Læs også:

YouSee blev angrebet nytårsaftensdag - kæmpe-nedbrud var ikke et uheld

Hvor er YouSees administrerende direktør? Er Jaap Postma forsvundet fra jordens overflade midt i selskabets alvorlige krise?

YouSees kæmpe-nedbrud nytårsaften: Situationen kan være alvorlig




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere