Kritisk sårbarhed fundet i Android: Google forsøger at haste-rette

Dansk sikkerhedsselskab advarer mod ikke færre end 95 unikke sårbarheder i Android-mobilsystemet, hvoraf en er kritisk. Læs her, hvordan din Android-mobil bliver holdt sikker.

Artikel top billede

Selskabet bag Androids mobilstyresystem, Google, har udsendt en hel stribe af rettelser til mobilfolket.

Sikkerhedsopdateringen for januar adresserer 95 unikke sårbarheder, oplyser sikkerhedsselskabet CSIS Security Group.

"Mindst en af disse (sårbarheder, red.) er kategoriseret kritisk og kan misbruges i ekstern kodekørsel via sms, e-mail eller webbrowsning," lyder det fra CSIS Security Group.

Udover den kritiske sårbarhed har 10 andre huller fået alvorlighedsstemplet "høj".

Farlig på sårbare telefoner

Sikkerhedsselskabet CSIS forklarer, at den kritiske sårbarhed optræder i en Media server komponent og kan i de forkerte hænder køres på sårbare Android-enheder.

Den kritiske sårbarhed har fået sårbarheds-id'et CVE-2017-0381

Google forklarer på sin Android-side, at der ikke er tegn på aktivt misbrug.

Selskabet opfordrer alle til at opgradere, hvilket for de fleste Android-brugeres vedkommende vil ske automatisk.

Du kan læse mere om sårbarhederne på Android-sikkerhedssiden, som du finder her.

Læs også:
Android er slet ikke til at stoppe: Nu kører 9 ud af 10 nye smartphones Android

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,