51-årig mand i grundlovsforhør efter YouSee-nedbrud: Politi vil have ham fængslet

Den 51-årige mand, der er sigtet for at stå bag YouSee-nedbruddet nytårsaften, skal fredag formiddag i grundlovsforhør, hvor han er sigtet for to forbrydelser.

Artikel top billede

Efter et længere opklaringsarbejde hos YouSee om tv-nedbruddet nytårsaftensdag blev en 51-årig mand torsdag anholdt for overtrædelse af blandt andet straffelovens §193 af Københavns Politi.

Den paragraf omhandler blandt andet omfattende forstyrrelse i driften af fjernsynsanlæg med en strafferamme på op til seks års fængsel.

Det kan du læse mere om her: 51-årig mand anholdt for sabotage efter YouSee-kæmpenedbrud

Fredag skriver Københavns Politi på sin Twitter-profil, at den 51-årige mand skal i grundlovsforhør.

"Fremstilling i Yousee-sagen ca 11.45 i dommervagten ved Politigården," lyder politiets kortfattede opdatering på det sociale medie.

En sigtelse mere

Endnu er det uvist, hvad den 51-årige mand har sagt til politiet under det indledende forhør.

Til Ekstra Bladet forklarer vicepolitiinspektør Jens Møller Jensen, at den 51-årige mand udover brud på §193 er sigtet for en yderligere forbrydelse.

Hvilken forbrydelse, der er tale om, ønsker vicepolitiinspektøren ikke at komme ind på.

Koncernchef Pernille Erenbjerg for TDC Group, som YouSee er en del af, har tidligere i en pressemeddelelse forklaret, at sagen er anmeldt til poltiet, fordi nedbruddet skyldtes en bevidst skadelig handling.

Det kan du læse mere om her: YouSee blev angrebet nytårsaftensdag - kæmpe-nedbrud var ikke et uheld

Pernille Erenbjerg har forklaret, at der har været tale om et kompliceret nedbrud, som kræver detaljeret viden om YouSees setup og tv-platform.

Læs også:
Yousee ramt af domino-effekt fra nytårsaften: Nu er der nye fejl på tv i hele Danmark

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos