Overborgmester vil have sat en stopper for ubegrænset Airbnb-udlejning i København

Københavns overborgmester Frank Jensen (S) vil have sat en begrænsning på antallet af dage en bolig kan udlejes via Airbnb i København

Artikel top billede

Københavns overborgmester, Frank Jensen, vil have indført en begrænsning på antallet af dage, som en københavnsk bolig kan udlejes via Airbnb.

Det sker med inspiration fra en række andre storbyer, som i den senere tid enten har indgået aftaler med Airbnb eller direkte forbudt tjenesten, der udfordrer den etablerede hotelbranche.

Til DR P4 København henviser Frank Jensen selv til en aftale, som Airbnb har indgået med Amsterdams bystyre. Den betyder, at boliger i Amsterdam nu maksimalt må udlejes i 60 dage om året via Airbnb.

"På baggrund af det, der nu er sket med den aftale, der er indgået i Amsterdam, vil jeg kontakte Airbnb og høre, om vi kan lave en tilsvarende aftale, hvor der indlægges et maksloft, så vi undgår ulovlig hoteldrift," lyder det fra Frank Jensen til DR P4 København.

Airbnb regnes for at være et af de mest berømte eksempler på den disruption-tanke, som mange har talt om de senere år.

Sammen med blandt andet Uber har Airbnb nemlig med stor succes udfordret store etablerede brancher ved at gentænke produkterne ud fra internettets præmisser, der gør, at vi alle har mulighed for at være både kunder og sælgere.

Som i mange andre tilfælde har det fået de etablerede brancher til at blæse til kamp mod de nye spillere. Denne kamp indebærer blandt andet oprustning af politiske og juridiske våben.

Det kan du læse mere om her: Kendte storbyer vil ikke have Airbnb længere: Airbnb-lejligheder lukkes på stribe på danskernes favorit-feriemål

Eksempelvis har Barcelona udstukket en bøde på 4,5 millioner kroner til Airbnb for ulovlig hotel-drift, mens Amsterdam altså har indgået en frivillig aftale med tjenesten.

Det kan du læse mere om her: Airbnb får million-bøde af Barcelona: Er ikke velkommen

Herhjemme varslede Folketinget allerede for et år siden, at det ville have indført større kontrol med Uber- og Airbnb-brugernes skattebetalinger - blandt andet ved at udlevere navnene på brugerne.

Det kan du læse mere om her: Danske politikere klar til indgreb: Kræver skattekontrol hos Uber og Airbnb

Både Uber og Airbnb har i årevis haft stor bevågenhed blandt investorerne, som løbende har postet mange penge ind i selskabet. Det underbygger, at forretningsmodellen er kommet for at blive.

Der er således rygter fremme om, at både Uber og Airbnb kan være på vej mod børsnoteringer i det kommende år.

Det kan du læse mere om her: Masser af spekulationer: Tre kendte tech-virksomheder står over for gigantiske børsnoteringer i 2017

Ifølge Ritzau udlejer danske boligejere, der er tilmeldt Airbnb, typisk deres bolig 22 nætter årligt, hvilket giver en gennemsnitlig indtjening på knap 14.000 kroner om året.

Den danske hotelbranche har tidligere bedyret til Computerworld, at den byder Airbnb velkommen og at Airbnb faktisk kan gavne den etablerede hotelbranche.

Det kan du læse mere om her: Dansk hotelbranche jubler over Airbnb: Trækker mange turister til Danmark

Læs også:

Danske politikere klar til indgreb: Kræver skattekontrol hos Uber og Airbnb

Kan vi egentlig leve af deleøkonomi? Eller skal vi tænke i andre baner?

Deleøkonomien er fuld af juridiske faldgruber - så hvor er potentialet?

Tak for alt, disruption - her er den næste store dille

Ekspert i deleøkonomi om Uber-dom: Det er super ærgerligt for Danmark

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Statens IT

    ISO Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S