Indflydelsesrig tech-kommentator: Apple på vej med smarte briller i samarbejde med kendt firma

Rygterne fortsætter: Apple arbejder angiveligt på at udvikle et par smarte letvægtsbriller i stil med Microsofts Hololens.

Artikel top billede

Microsoft har allerede udviklet AR-brillerne HoloLens. Ifølge vedholdende rygter arbejder Apple ligeledes på et par AR-briller, der beskrives som "letvægtsbriller"

Det har længe været rygter om, at Apple arbejder på udvikle et sæt augmented reality-briller, og de rygter har fået fornyet kraft oven på den netop overståede tech-messe CES i Las Vegas.

I et opslag på Facebook kan den indflydelsesrige tech-kommentator Robert Scoble berette, at han har talt med kilder fra virksomheden Carl Zeiss, der er verdenskendt for sin optiske teknologi, som blandt andet anvendes i brilleglas og kikkerter.

Ifølge Robert Scobles kilder samarbejder Carl Zeiss og Apple tæt om at udvikle et sæt AR-briller, der bliver beskrevet som et par letvægtsbriller. Angiveligt er udviklingen af brillerne så langt fremme, at de kan blive lanceret allerede i løbet af 2017.  

Læs også: Hemmeligt Apple-projekt: Vil producere digitale briller

I tråd med tidligere rygter

De rygter som Robert Scoble bringer til torvs er i i tråd med lignende rygter, der for få måneder siden blev beskrevet i det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Ifølge Bloomberg vil Apples nye briller blive trådløst forbundet med brugernes telefoner, og vil gøre dem i stand til at vise animationer og oplysninger i brugerens synsfelt.

Altså funktioner, der minder om det, som Microsoft allerede har demonstreret med HoloLens-brillerne.

Men Apple er ifølge Bloombergs oplysninger stadigvæk kun i test-fasen, og i modsætning til Robert Scobles kilder vurderer det amerikanske medie, at Apple senest ville være i stand til lancere brillerne i 2018.

Læs også Tim Cook: Denne teknologi kommer til at slå virtual reality

Samtidig ved vi også, at Apple administrerende direktør Tim Cook adskillige gange fremhævet det store potentialer i AR.

Det har han senest gjort i et intervew med den amerikanske tv-station ABC, hvor han vurderer, at AR har væsentligt større potentiale end virtual reality (VR) .

Apples interesse for området understreges ligeledes gennem en række opkøb, som virksomheden har foretaget gennem de seneste år.

Eksempelvis opkøbte Apple sidste år de to AR-virksomheder Metatio og Faceshift. Sidstnævntes motion-capture teknologi bliver blandt andet brugt i Star-Wars-filmene.

I 2013 brugte Apple desuden 360 millioner dollar på at opkøbe virksomheden PrimeSense for PrimeSense, hvis teknologi blandt andet var grundlaget for Microsofts Kinect-sensor.

Læs også:
Hvor skal Apples næste store hit komme fra? Her er alle de revolutionerende teknologier, som Apple arbejder med

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S