Indflydelsesrig tech-kommentator: Apple på vej med smarte briller i samarbejde med kendt firma

Rygterne fortsætter: Apple arbejder angiveligt på at udvikle et par smarte letvægtsbriller i stil med Microsofts Hololens.

Artikel top billede

Microsoft har allerede udviklet AR-brillerne HoloLens. Ifølge vedholdende rygter arbejder Apple ligeledes på et par AR-briller, der beskrives som "letvægtsbriller"

Det har længe været rygter om, at Apple arbejder på udvikle et sæt augmented reality-briller, og de rygter har fået fornyet kraft oven på den netop overståede tech-messe CES i Las Vegas.

I et opslag på Facebook kan den indflydelsesrige tech-kommentator Robert Scoble berette, at han har talt med kilder fra virksomheden Carl Zeiss, der er verdenskendt for sin optiske teknologi, som blandt andet anvendes i brilleglas og kikkerter.

Ifølge Robert Scobles kilder samarbejder Carl Zeiss og Apple tæt om at udvikle et sæt AR-briller, der bliver beskrevet som et par letvægtsbriller. Angiveligt er udviklingen af brillerne så langt fremme, at de kan blive lanceret allerede i løbet af 2017.  

Læs også: Hemmeligt Apple-projekt: Vil producere digitale briller

I tråd med tidligere rygter

De rygter som Robert Scoble bringer til torvs er i i tråd med lignende rygter, der for få måneder siden blev beskrevet i det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Ifølge Bloomberg vil Apples nye briller blive trådløst forbundet med brugernes telefoner, og vil gøre dem i stand til at vise animationer og oplysninger i brugerens synsfelt.

Altså funktioner, der minder om det, som Microsoft allerede har demonstreret med HoloLens-brillerne.

Men Apple er ifølge Bloombergs oplysninger stadigvæk kun i test-fasen, og i modsætning til Robert Scobles kilder vurderer det amerikanske medie, at Apple senest ville være i stand til lancere brillerne i 2018.

Læs også Tim Cook: Denne teknologi kommer til at slå virtual reality

Samtidig ved vi også, at Apple administrerende direktør Tim Cook adskillige gange fremhævet det store potentialer i AR.

Det har han senest gjort i et intervew med den amerikanske tv-station ABC, hvor han vurderer, at AR har væsentligt større potentiale end virtual reality (VR) .

Apples interesse for området understreges ligeledes gennem en række opkøb, som virksomheden har foretaget gennem de seneste år.

Eksempelvis opkøbte Apple sidste år de to AR-virksomheder Metatio og Faceshift. Sidstnævntes motion-capture teknologi bliver blandt andet brugt i Star-Wars-filmene.

I 2013 brugte Apple desuden 360 millioner dollar på at opkøbe virksomheden PrimeSense for PrimeSense, hvis teknologi blandt andet var grundlaget for Microsofts Kinect-sensor.

Læs også:
Hvor skal Apples næste store hit komme fra? Her er alle de revolutionerende teknologier, som Apple arbejder med

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank