Indflydelsesrig tech-kommentator: Apple på vej med smarte briller i samarbejde med kendt firma

Rygterne fortsætter: Apple arbejder angiveligt på at udvikle et par smarte letvægtsbriller i stil med Microsofts Hololens.

Artikel top billede

Microsoft har allerede udviklet AR-brillerne HoloLens. Ifølge vedholdende rygter arbejder Apple ligeledes på et par AR-briller, der beskrives som "letvægtsbriller"

Det har længe været rygter om, at Apple arbejder på udvikle et sæt augmented reality-briller, og de rygter har fået fornyet kraft oven på den netop overståede tech-messe CES i Las Vegas.

I et opslag på Facebook kan den indflydelsesrige tech-kommentator Robert Scoble berette, at han har talt med kilder fra virksomheden Carl Zeiss, der er verdenskendt for sin optiske teknologi, som blandt andet anvendes i brilleglas og kikkerter.

Ifølge Robert Scobles kilder samarbejder Carl Zeiss og Apple tæt om at udvikle et sæt AR-briller, der bliver beskrevet som et par letvægtsbriller. Angiveligt er udviklingen af brillerne så langt fremme, at de kan blive lanceret allerede i løbet af 2017.  

Læs også: Hemmeligt Apple-projekt: Vil producere digitale briller

I tråd med tidligere rygter

De rygter som Robert Scoble bringer til torvs er i i tråd med lignende rygter, der for få måneder siden blev beskrevet i det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Ifølge Bloomberg vil Apples nye briller blive trådløst forbundet med brugernes telefoner, og vil gøre dem i stand til at vise animationer og oplysninger i brugerens synsfelt.

Altså funktioner, der minder om det, som Microsoft allerede har demonstreret med HoloLens-brillerne.

Men Apple er ifølge Bloombergs oplysninger stadigvæk kun i test-fasen, og i modsætning til Robert Scobles kilder vurderer det amerikanske medie, at Apple senest ville være i stand til lancere brillerne i 2018.

Læs også Tim Cook: Denne teknologi kommer til at slå virtual reality

Samtidig ved vi også, at Apple administrerende direktør Tim Cook adskillige gange fremhævet det store potentialer i AR.

Det har han senest gjort i et intervew med den amerikanske tv-station ABC, hvor han vurderer, at AR har væsentligt større potentiale end virtual reality (VR) .

Apples interesse for området understreges ligeledes gennem en række opkøb, som virksomheden har foretaget gennem de seneste år.

Eksempelvis opkøbte Apple sidste år de to AR-virksomheder Metatio og Faceshift. Sidstnævntes motion-capture teknologi bliver blandt andet brugt i Star-Wars-filmene.

I 2013 brugte Apple desuden 360 millioner dollar på at opkøbe virksomheden PrimeSense for PrimeSense, hvis teknologi blandt andet var grundlaget for Microsofts Kinect-sensor.

Læs også:
Hvor skal Apples næste store hit komme fra? Her er alle de revolutionerende teknologier, som Apple arbejder med

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect