Pensions-gigant kræver en halv milliard af KMD - har fået nået nok af forsinkede it-systemer

Forsinkede it-systemer betyder, at ATP, Danmarks største pensionskasse, kræver mindst en halv milliard kroner af KMD.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Danmarks største pensionskasse, ATP, kræver nu mindst en halv milliard kroner fra KMD som kompensation for forsinkede it-systemer.

Det skriver TV2 Nyhederne.

Kravet kommer efter, at it-systemet Social Pension, der er et nyt it-system til udbetaling af folke- og førtidspension, er blevet forsinket i indtil videre 15 måneder.

"Vi har gentagne gange forsøgt at løse udfordringerne sammen med KMD uden tilfredsstillende resultater," skriver ATP's koncerndirektør, Lilian Mogensen, i en mail til TV2.

Læs også: Kommuner har fået nok af KMD: Har brug for troværdige samarbejdspartnere - og det er KMD ikke

Lilian Mogensen oplyser ligeledes i mailen til TV2, at ATP har meddelt KMD, at pensionkassen kan se sig nødsaget til at hæve kontrakten, hvis ikke KMD er i stand til både at levere it-systemet og kompensere Udbetaling Danmark, der er en del ATP, samt de danske kommuner for deres økonomiske tab.

ATP tilbyder to mulige løsninger

Ifølge TV2 har ATP præsenteret KMD for to mulige løsninger. En såkaldt blød løsning, hvor KMD skal betale en halv milliard kroner for forsinkelsen samt en hård løsning, hvis KMD ikke accepterer kravet.

Den hårde løsning indbærer, at KMD kan blive mødt af et krav på over en milliard kroner samt en annullering af kontrakten.

Meldingen fra ATP kommer knap en uge efter, at de danske kommuners fælles it-selskab Kombit har krævet heftige prisnedslag fra KMD i forbindelse med forsinkelsen af en række såkaldte støttesystemer.

Kan score kassen på forsinkelser

De nye støttesystemer skal afløse en række kostbare monopolsystemer, der ligeledes er udviklet af KMD, og de nye systemer bliver betydeligt billigere drift.

Erik Nielsen, formand for Kombit, har til Kommunernes Landsforening (KL) oplyst, at KMD derfor står til at tabe et tre-cifret millionbeløb hver måned, når de nye systemer bliver indfaset.

Kombit har i den forbindelse anklaget KMD for at mangle den fornødne motivation til at blive færdige med systemerne til tiden. 

Det har tidligere været fremme, at KMD på samme måde scorer 23 millioner kroner om måneden på forsinkelsen af Social Pension.

KMD's kommunikationsdirektør Morten Langager oplyser i en mail til TV2, at det er KMD's vurdering, at det er ATP, der bærer hovedansvaret for forsinkelsen af Social Pension.

Læs også: 
KMD scorer 23 millioner kroner om måneden på ikke at levere offentligt it-system til aftalt tid

KMD opgiver at overholde leveringsfrist: Fremtidsplaner for 21 store it-systemer truet 

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job