Pensions-gigant kræver en halv milliard af KMD - har fået nået nok af forsinkede it-systemer

Forsinkede it-systemer betyder, at ATP, Danmarks største pensionskasse, kræver mindst en halv milliard kroner af KMD.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Danmarks største pensionskasse, ATP, kræver nu mindst en halv milliard kroner fra KMD som kompensation for forsinkede it-systemer.

Det skriver TV2 Nyhederne.

Kravet kommer efter, at it-systemet Social Pension, der er et nyt it-system til udbetaling af folke- og førtidspension, er blevet forsinket i indtil videre 15 måneder.

"Vi har gentagne gange forsøgt at løse udfordringerne sammen med KMD uden tilfredsstillende resultater," skriver ATP's koncerndirektør, Lilian Mogensen, i en mail til TV2.

Læs også: Kommuner har fået nok af KMD: Har brug for troværdige samarbejdspartnere - og det er KMD ikke

Lilian Mogensen oplyser ligeledes i mailen til TV2, at ATP har meddelt KMD, at pensionkassen kan se sig nødsaget til at hæve kontrakten, hvis ikke KMD er i stand til både at levere it-systemet og kompensere Udbetaling Danmark, der er en del ATP, samt de danske kommuner for deres økonomiske tab.

ATP tilbyder to mulige løsninger

Ifølge TV2 har ATP præsenteret KMD for to mulige løsninger. En såkaldt blød løsning, hvor KMD skal betale en halv milliard kroner for forsinkelsen samt en hård løsning, hvis KMD ikke accepterer kravet.

Den hårde løsning indbærer, at KMD kan blive mødt af et krav på over en milliard kroner samt en annullering af kontrakten.

Meldingen fra ATP kommer knap en uge efter, at de danske kommuners fælles it-selskab Kombit har krævet heftige prisnedslag fra KMD i forbindelse med forsinkelsen af en række såkaldte støttesystemer.

Kan score kassen på forsinkelser

De nye støttesystemer skal afløse en række kostbare monopolsystemer, der ligeledes er udviklet af KMD, og de nye systemer bliver betydeligt billigere drift.

Erik Nielsen, formand for Kombit, har til Kommunernes Landsforening (KL) oplyst, at KMD derfor står til at tabe et tre-cifret millionbeløb hver måned, når de nye systemer bliver indfaset.

Kombit har i den forbindelse anklaget KMD for at mangle den fornødne motivation til at blive færdige med systemerne til tiden. 

Det har tidligere været fremme, at KMD på samme måde scorer 23 millioner kroner om måneden på forsinkelsen af Social Pension.

KMD's kommunikationsdirektør Morten Langager oplyser i en mail til TV2, at det er KMD's vurdering, at det er ATP, der bærer hovedansvaret for forsinkelsen af Social Pension.

Læs også: 
KMD scorer 23 millioner kroner om måneden på ikke at levere offentligt it-system til aftalt tid

KMD opgiver at overholde leveringsfrist: Fremtidsplaner for 21 store it-systemer truet 

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S