Ubers topchef lusker væk som Trump-rådgiver efter massiv online-shitstorm

Efter en længerevarende shitstorm og hundredtusindvis af slettede bruger-apps har Ubers topdirektør valgt at forlade Donald Trumps økonomiske råd. Tesla-direktør Elon Musk forbliver som præsidentens rådgiver.

Artikel top billede

Ubers topdirektør Travis Kalanick er ikke længere at finde blandt præsident Donald Trump rådgivere.

Ubers stifter og topdirektør Travis Kalanick er ikke længere at finde blandt rådgiverne i det økonomiske panel hos USA's præsident Donald Trump.

Det blev en kendsgerning torsdag i denne uge.

Udtrædelsen af økonomi-panelet er sket efter, at Travis Kalanick og Uber har været ude i en massiv shitstorm, efter Donald Trump har indført indrejseforbud fra en række lande med overvejende muslimsk befolkningssammensætning.

Uber-medarbejdere har stillet spørgsmålstegn ved deres chefs tilknytning som rådgiver til Donald Trump, men især online har kritikken været rå fra Uber-kunder og andre folk.

Det skriver The New York Times.

200.000 sletter Uber-app

Flere af de 50.000 Uber-chauffører i USA er immigranter, og det er faldet mange for brystet, at deres direktør har tilbudt sin hjælp til Donald Trump.

Måske endnu værre for Ubers pengemaskine har det været, at konkurrenterne har set deres snit til at udnytte situationen med tilknytningen mellem Uber-direktøren og Donald Trump.

Blandt andre har taxa-samkørsels-konkurrenten Lyft doneret en million dollar til den amerikanske borgerrettighedsorganisation American Civil Liberties Union.

Samtidig er Lyft-app'en fløjet til tops i app-butikkerne på bekostning af Uber-app'en, efter hashtagget #DeleteUber - en opfodring til at slette Uber-app'en - har spredt sig som lynild på de sociale medier.

Ifølge The New York Times har 200.000 brugere slettet deres Uber-app i læ af online-shitstormen, og den slags kan mærkes på Ubers forretning.

En virkelighedskløft

Travis Kalanick begrunder sin udtrædelse af Donald Trumps økonomiske råd med, at der er en opfattet virkelighedskløft mellem folks opfattelse af Uber, og hvad Uber i virkeligheden står for.

Han har i en mail til Uber-medarbejderne forklaret, at hans engagement som præsidentiel rådgiver blev opfattet som en støtte til Donald Trump.

Samtidig understregede han i sin besked, at det omstridte immigrationsstop fra udvalgte lande er et slag mod muligheden for succes i USA - og mod Ubers forretning.

Flere af tech-verdenens Sillicon Valley-virksomheder har efter en indledende fase med åbne arme rettet mod Donald Trump samlet sig i massive protester mod den kontroversielle præsident.

Tesla-direktør Elon Musk er også med i præsidentens økonomiske råd, og han har fastslået, at han forbliver der, hvor han kan være med til at påvirke præsident Donald Trump frem for at vende ham ryggen.

Læs også:

Verdens største it-selskaber vender sig mod Trumps immigrations-forbud: Ville slet ikke eksistere uden immigranter

Medvind for Trump: Omstridt it-selskab på vej med stor milliard-investering i USA

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos