Aarhusianske Systematic scorer gigantordre til halvanden milliarder kroner: "Vi bliver verdens største leverandør af denne type systemer"

Det store danske it-selskab Systematic skal levere et nyt militær-system til den amerikanske hær. Det er den største ordre i virksomhedens historie.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal /)

De fleste af os kender scenen fra amerikanske krigsfilm: En samling generaler står bøjet over et gigantisk kort, mens de flytter rundt på brikker, der repræsenterer forskellige hærenheder.

Men sådan foregår moderne krig ikke.

Den moderne slagmark er digital og styret ved hjælp af et såkaldt battle management system.

Det er netop sådan et system, som den amerikanske hær, U.S. Army, lige har købt af aarhusianske Systematic.

Ordren kan løbe op i halvanden milliarder kroner over en fem-årig periode.

Ifølge Michael Holm, der er administrerende direktør og stifter af Systematic, er det ikke alene den største ordre i virksomhedens historie.

Det er formodentligt også den største ordre, der nogensinde er tilfaldet et dansk software-produkt.

"Den her ordre betyder alverden for os. Vi går fra at være nummer to eller tre på verdensmarkedet til at være verdens største leverandør af denne type systemer," siger Michael Holm til Computerworld.

Forbedret kommunikation i kampzoner

Battle Management Systemer gør det ifølge Michael Holm muligt at holde øje med enhedernes bevægelser hjemme fra det militærehovedkvarter samtidig med, at hovedkvarteret og enhederne kan kommunikere direkte med hinanden.

Samtidig kan de forskellige enheder og delinger i felten også udveksle planer med hinanden.

Systematic er mangeårig leverandør til det amerikanske forsvar, og virksomhedens amerikanske datterselskab, Systematic Inc., har amerikansk sikkerhedsgodkendelse.

"Det er en større proces at komme ind på det amerikanske marked og blive leverandør til det amerikanske forsvar. Men vi har været på det amerikanske marked siden 1995, så det er på ingen måde nyt for os," lyder det fra Michael Holm.

Usikker effekt af øge forsvarsbudgetter

Den nye amerikanske præsident, Donald Trump, har stillet i udsigt, at han vil øge de amerikanske forsvarsbudgetter.

Også flere europæiske Nato-lande ser ud til at være indstillet på at øge forsvarsbudgetterne, så de nærmer sig de af Nato anbefalede to procent af BNP. 

Det er dog ifølge Michael Holm ikke noget, der nødvendigvis vil gavne Systematic. 

"Det er altid fint, når ens kunder får flere penge til rådighed. Jeg vurderer dog, at øgede forsvarsbudgetter i første omgang vil blive brugt på militært isenkram som fly, skibe og våbensystemer. Vi lever af software-delen. Den vil sikkert også få gavn af øgende forsvarsbudgetter, men nok i et lidt mere begrænset omfang," vurderer Systematic-stifteren.

Amerikansk datterselskab fordobler medarbejderstab

Systematic har i dag godt 750 ansatte i hovedkvarteret i Aarhus.

Den nye ordre får ikke indflydelse på antallet af ansatte i det danske hovedkvarter, fortæller Michael Holm, der altså ikke har planer om yderligere ansættelser på grund af den store ordre.

Til gengæld oplyser Michael Holm, at Systematic forventer, at medarbejderstaben i virksomhedens amerikanske datterselskab, Systematic Inc., vil blive fordoblet.

I dag arbejder knap 15 ansatte i afdelingen, der ligger i delstaten Virginia tæt på den amerikanske hovedstad, Washington DC. Men i løbet af det kommende år ventes det, at Systematic vil udvide medarbejderstaben med 25 til 30 personer.

Læs også:
Systematic-stifter: "Vi vil hellere uddanne vores ansatte og risikere at de rejser, end at lade være med at uddanne dem og så risikere, at de bliver"

Læses lige nu

    Annonce

    DHI A/S

    Senior Software Developer - Backend

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S