Aarhusianske Systematic scorer gigantordre til halvanden milliarder kroner: "Vi bliver verdens største leverandør af denne type systemer"

Det store danske it-selskab Systematic skal levere et nyt militær-system til den amerikanske hær. Det er den største ordre i virksomhedens historie.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal /)

De fleste af os kender scenen fra amerikanske krigsfilm: En samling generaler står bøjet over et gigantisk kort, mens de flytter rundt på brikker, der repræsenterer forskellige hærenheder.

Men sådan foregår moderne krig ikke.

Den moderne slagmark er digital og styret ved hjælp af et såkaldt battle management system.

Det er netop sådan et system, som den amerikanske hær, U.S. Army, lige har købt af aarhusianske Systematic.

Ordren kan løbe op i halvanden milliarder kroner over en fem-årig periode.

Ifølge Michael Holm, der er administrerende direktør og stifter af Systematic, er det ikke alene den største ordre i virksomhedens historie.

Det er formodentligt også den største ordre, der nogensinde er tilfaldet et dansk software-produkt.

"Den her ordre betyder alverden for os. Vi går fra at være nummer to eller tre på verdensmarkedet til at være verdens største leverandør af denne type systemer," siger Michael Holm til Computerworld.

Forbedret kommunikation i kampzoner

Battle Management Systemer gør det ifølge Michael Holm muligt at holde øje med enhedernes bevægelser hjemme fra det militærehovedkvarter samtidig med, at hovedkvarteret og enhederne kan kommunikere direkte med hinanden.

Samtidig kan de forskellige enheder og delinger i felten også udveksle planer med hinanden.

Systematic er mangeårig leverandør til det amerikanske forsvar, og virksomhedens amerikanske datterselskab, Systematic Inc., har amerikansk sikkerhedsgodkendelse.

"Det er en større proces at komme ind på det amerikanske marked og blive leverandør til det amerikanske forsvar. Men vi har været på det amerikanske marked siden 1995, så det er på ingen måde nyt for os," lyder det fra Michael Holm.

Usikker effekt af øge forsvarsbudgetter

Den nye amerikanske præsident, Donald Trump, har stillet i udsigt, at han vil øge de amerikanske forsvarsbudgetter.

Også flere europæiske Nato-lande ser ud til at være indstillet på at øge forsvarsbudgetterne, så de nærmer sig de af Nato anbefalede to procent af BNP. 

Det er dog ifølge Michael Holm ikke noget, der nødvendigvis vil gavne Systematic. 

"Det er altid fint, når ens kunder får flere penge til rådighed. Jeg vurderer dog, at øgede forsvarsbudgetter i første omgang vil blive brugt på militært isenkram som fly, skibe og våbensystemer. Vi lever af software-delen. Den vil sikkert også få gavn af øgende forsvarsbudgetter, men nok i et lidt mere begrænset omfang," vurderer Systematic-stifteren.

Amerikansk datterselskab fordobler medarbejderstab

Systematic har i dag godt 750 ansatte i hovedkvarteret i Aarhus.

Den nye ordre får ikke indflydelse på antallet af ansatte i det danske hovedkvarter, fortæller Michael Holm, der altså ikke har planer om yderligere ansættelser på grund af den store ordre.

Til gengæld oplyser Michael Holm, at Systematic forventer, at medarbejderstaben i virksomhedens amerikanske datterselskab, Systematic Inc., vil blive fordoblet.

I dag arbejder knap 15 ansatte i afdelingen, der ligger i delstaten Virginia tæt på den amerikanske hovedstad, Washington DC. Men i løbet af det kommende år ventes det, at Systematic vil udvide medarbejderstaben med 25 til 30 personer.

Læs også:
Systematic-stifter: "Vi vil hellere uddanne vores ansatte og risikere at de rejser, end at lade være med at uddanne dem og så risikere, at de bliver"

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job