Dansk-stiftet søgemaskine solgt for milliardbeløb

Den dansk stiftede rejsesøgemaskine Momondo er blevet solgt for anden gang på få år. Denne gang har en stor amerikansk koncern måtte punge ud med et milliardbeløb.

Artikel top billede

(Foto: SAS Group / Knut Lövstuhagen)

Den dansk-stiftede rejse-søgemaskine Momondo er netop blevet solgt for 3,8 milliarder danske kroner.

Køberen er amerikanske The Priceline Group, der også ejer booking.com og rejsesøgemaskinen kayak.com.

Momondo blev stiftet i Danmark i 2006, men allerede i 2011 blev virksomheden første gang solgt til udlandet.

Dengang var det britiske Cheapflights, som købte søgemaskinen for et beløb, der angiveligt lå på mellem 400 og 600 millioner kroner.

I en mail til nyhedsbureauet Ritzau oplyser Pia Vemmelund, der er administrerende direktør i Momondo, at hun ser frem til, at virksomheden nu bliver en del af den amerikanske koncern. 

"Vi ser frem til de nye muligheder salget giver Momondo og til at fortsætte med at bygge på vores succes som dansk virksomhed," skriver hun i mailen.

Danskere er tidligere blevet forgyldt

Da Momondo i 2011 første gang blev solgt blev adskillige danskere forgyldt.

Eksempelvis skrev business.dk, at stifteren Thorvald Stigsen scorede "par hundrede millioner" selv, mens den danske tv-station Tv2, der havde en ejerandel på 10 procent, tjente 46 millioner kroner på handlen.

Momondo har i dag 300 ansatte, der er placeret i København, London og Boston.

Læs også:
Momondo solgt - succesrig dansk rejseportal kommer på britiske hænder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S