Microsoft ændrer udseendet i Windows-systemet - igen

Windows-systemet vil i de kommende måneder få en design-overhaling med blandt andet glidende overgange mellem apps i det designarbejde, som er døbt Projekt Neon.

Artikel top billede

Sådan vil Microsofts Outlook Mail og kalender-app ifølge Microsoft-mediet Mspoweruser.com se ud, når programmet har fået en omgang Projekt Neon.

Microsofts Windows-styresystem har været igennem flere designændringer i det seneste årti, og nu er der endnu en ansigtsløftning på.

På software-gigantens udviklerkonference Developer Day har Microsoft løftet sløret for udseendet af udseendet på det kommende Windows-system, hvor designlinjen går under navnet Projekt Neon.

Rygterne omkring en designopgradering til Windows har snurret siden efteråret 2016 på diverse tech-medier, men nu har Microsoft selv fremvist skærmbilleder af Projekt Neon.

Online-mediet Windows Central beretter, at et skærmbillede af Projekt Neon blev vist i baggrunden på en powerpoint-side på udviklerkonferencen.

Det "lækkede" billede af Projekt Neon bekræfter flere af de seneste måneders designrygter omkring det kommende look i Windows-systemet med at flydende overgange mellem programmer, animationer og sløring af baggrundsapps.

Design på tværs af Windows-familien

Den fulde forklaring fra Microsoft omkring Projekt Neon forventes at blive rullet ud på selskabets tech-konference Bulid i maj.

Indtil videre er det dog ganske vist, at designændringerne på et tidspunkt vil ramme alle Windows-enheder lige fra desktop-computere over mobiltelelfoner til Microsofts HoloLens og Xbox-konsol.

Windows Central forklarer, at en af Microsofts kongstanker bag neon-projektet er at lade designere bygge visuelt flotte apps med nye kontrolinstanser.

Neon-designlinjen forventes at komme med i opdateringen Redstone 3 til Windows-folket senere på året.

Designændringerne i Windows forventes ikke at blive så markante, som vi tidligere har set i overgangen fra eksempelvis Windows XP til Vista-systemet eller fra Windows 7 til version 8.

Læs også: Psykolog: Derfor går du i sort over Windows 8 og Apple iOS 7

Derimod rapporterer flere medier med fokus på Windows-udviklingen, at Projekt Neon skal gøre udseendet mere strømlinet på tværs af hele Windows-familien.

Læs også:
Tidlig version af hemmelig "Windows Cloud" lækket: Sådan kommer systemet (måske) til at se ud

Ny beta-version af Windows 10: Her er de nye funktioner

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S