Toshiba i dyb krise: Kan blive tvunget til at skrotte pc-forretningen efter enorme nedskrivninger

Toshiba er i dyb krise: Formanden er færdig, byggeplaner for milliarder skrottes og selskabet nedskriver for enorme 44 milliarder kroner og udskyder sit regnskab. Chip-forretningen skal sælges. Og hele pc-forretningen kan meget vel følge.

Artikel top billede

Japanske Toshiba er i dyb krise. På blot en enkelt dag har selskabet mistet sin bestyrelsesformand, droppet alle planer om at bygge atom-kraftværker, nedskrevet for 44 milliarder kroner og udskudt offentliggørelsen af regnskabet for fjerde kvartal med en måned - angiveligt på grund af opdagelsen af regnskabsfusk.

Det er disse afsløringer, der har fået selskabets bestyrelsesformand, Shigenori Shiga, til at gå af.

Det er omkring en måned siden, at det kom frem, at Toshiba arbejdede med planer om at udskille memory-forretningen til et selvstændigt selskab.

Det kan du læse mere om her: Kæmpe omstrukturering på vej i Toshiba: Opsplitning kan være på trapperne.

Dette frasalg skal i givet fald indbringe en del af de tabte penge - men dog langt fra nok til at gøre investorer og andre tilfredse.

Japanske aviser spekulerer nu åbent i, at krisen og nedskrivningen er så stor, at Toshiba kan blive tvunget til også at sælge hele sin pc- og laptop-forretning.

Dermed vil selskabet i givet følge i kølvandet på en række andre store japanske pc-producenter - eksempelvis Sony og Sharp - der i de senere år også har trukket sig ud ad pc-markedet.

Toshiba er kendt som en af verdens store chip- og elektronik-producenter, men i Japan arbejder selskabet inden for mange områder - blandt andet med udvikling og etablering af kraftværker, jernbaner, energi-udvikling og industrielle kontrol-systemer af forskellig slags.

Det er dette område, der i høj grad har været med til at udløse krisen for selskabet, der er tvunget til at nedskrive for gigantiske 44 milliarder kroner.

Japanske aviser spekulerer desuden i, at selskabet er tvunget til at udskyde færdiggørelsen af regnskabet for fjerde kvartal, fordi selskabets revisorer har nægtet at godkende de foreliggende tal.

Det er ganske kritisk for Toshiba, der er midt i en omfattende regnskabsskandale, der så dagens lys, da det i december 2015, at Toshiba har pyntet på regnskaberne i årevis.

Det kan du læse mere om her: Efter stort regnskabsfusk: Toshiba fyrer 6.800 medarbejdere.

Dengang skrev Wall Street Journal, at Toshiba for at komme på fode igen arbejdede på at sælge hele sin pc-forretning, samt at selskabet allerede havde været i forbindelse med en række mulige købere - eventuel med henblik på en fusion.

Det kan du læse mere om her: Tre pc-kæmper forhandelr om fusion af de mægtige pc-divisioner.

Planerne mundede dengang ikke ud i et salg. Toshiba meddelte dog i foråret i fjor, at det stoppede med at producere forbruger-pc'er og i stedet ville fokusere på de professionelle markeder.

Selskabet har omkring 190.000 medarbejdere.

Læs også:

Fusion mellem Toshiba, Fujitsu og Vaio PC kollapset - kan koste alle tre selskaber dyrt

Faldende pc-salg rammer hårdt: Toshiba sætter masser af folk på porten

Stor oprydning i pc-branchen: Disse berømte pc-selskaber kan blive de næste der falder

Pc-producenterne slås på liv og død i presset marked: De første ofre er faldet

Regningen er talt op: Pc-salget styrtdykker og HP er størst

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job