Storkontorets støj-skræk: Facebook-videoerne i dit feed auto-afspiller snart med lyd

Facebook har testet automatisk afspilning af videoer med lyd, så den oplevelse får op mod to milliarder brugere også snart fornøjelsen af. Du kan dog godt slå lyden fra, hvis videoerne med lyd larmer alt for meget.

Artikel top billede

Foto: Doug Belshaw

Facebook bryder lige om lidt stilheden, når du scroller nedover dit nyhedsoverblik på det sociale medie med knap to milliarder brugere.

For indtil nu har videoerne været afspillet uden lyd, når du er rullet forbi dem på Facebook. Men det bliver der meget snart lavet om på.

Det forklarer Facebook i en nyhedsopdatering på selskabets eget sociale medie.

"Efter at have testet lyd i vores News Feed og hørt på den positive feedback, er vi langsomt ved at tilføje funktionaliteten til flere folk. Med den kommende opdatering vil lyden fade ind og ud, mens du scroller igennem videoer i nyhedsoverblikket, så de bliver mere levende," lover Facebook om lydsiden til sit medie.

Det sociale medie oplyser dog ikke, hvem og hvor mange der har testet den automatisk afspillede lyd, der i et storkontor på arbejdspladsen med mange pc'er tunet ind på Facebook kunne kom til at lyde som et mixtape på crack.

Få stilhed på telefonen

Det fremgår også af Facebooks nyhed om den auto-afspillede lyd, at på mobiltelefoner med den lydløse funktion aktiveret vil videoerne ikke larme.

Samtidig kan du også selv slå auto-afspilningerne af lyden fra i dine Facebook-indstillinger.

Udover den snart lydfyldte videooplevelse på Facebook kan det sociale medie også diske op med forbedret visning af vertikale videoer på mobiltelefonen.

Derudover får du mulighed for at scrolle igennem dit Facebook-feed uden at skulle stoppe for videoer, der derimod popper op og kører videre i et lille vindue i din browser eller på din Facebook-app.

Slutteligt tilbyder Facebook også snart muligheden for at se Facebook-videoer på den store skærm, da du inden for en overskuelig fremtid via en nyudviklet Facebook-app vil kunne skyde dine videoer op på fjernsynet.

Denne videoskydning kan i første omgang ske gennem Apple TV, Amazon Fire TV og Samsung Smart TV, mens Facebook forventer, at der kommer flere platforme til med tiden.

Læs også:
Midt i jubelregnskab: Facebook mister 3,5 milliarder kroner efter dom om kodemisbrug

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S