Lenovo-topchef: Pc-priserne kommer til at stige i den kommende tid

Pc-priserne kommer til at stige - og forvent ikke at det vil ændre sig de kommende år, siger Lenovo.

Artikel top billede

Prisen på specielt bærbare computere er højere end nogensinde før takket være manglen på komponenter.

Der er simpelthen ikke nok SSD'er, DRAM, batterier og LCD-skærme på markedet til at følge med efterspørgslen.

Det forklarede Lenovos driftsdirektør Gianfranco Lanci under et investor-møde torsdag.

Efterspørgslen får prisen til at stige på komponenterne, hvilket resulterer i, at pc-priserne vil stige.

Særligt manglen på hukommelse vil ikke ændre sig i de kommende måneder, forklarer Gianfranco Lanci.

Det kulminerer med det allerede pressede pc-marked, hvor producenterne i forvejen forsøger at presse hver en krone ud af de solgte computere.

Dyre, premium-computere sælger bedst

Prisstigningen har fået pc-landskabet til at rykke, så der ikke længere er fokus på billige, computere, men i stedet på de dyrere top-produkter, hvor profitten er langt højere.

Læs også: Test af Lenovos nyeste Yoga: En af de bedste hybrid-computere på markedet

Særligt markedet for de kraftfulde i7-processorer samt gaming og VR-markedet oplever i disse dage vækst.

De fleste pc-producenter har droppet den klassiske harddisk som lagerenhed og omfavner SSD'en, men det presser markedet for NAND-flash voldsomt, hvilket får priserne til at stige.

Ifølge en oversigt fra Intels investorkonference i sidste uge, har pc-priserne ikke været så høje siden 2011, hvor komponentmanglen begyndte at vise sine første tegn.

Også DRAM er en mangelfuld vare. Ifølge analysehuset TrendForce steg priserne på DRAM med 30 procent i fjerde kvartal 2016, og analysehuset forventer at priserne stiger med 40 procent i første kvartal 2017 på grund af stor mangel.

Læs også: Her er de nye computere fra årets største computer-mekka

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København Ø

    Compliance Day 2025

    Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Årets CISO 2025

    Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Digitaliseringen skaber muligheder – og sårbarheder. Beredskab er løsningen.

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Styrelsen For It og Læring

    Ambitiøs it-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Servicecenter

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S