Lækkede billeder: Sådan ser de nye topmodeller fra Samsung og LG (måske) ud

I løbet af de kommende måneder vil LG, Samsung og HTC lancere deres topmodeller for 2017. Se lækkede billeder af de kommende LG G6- og Samsung S8-telefoner.

Artikel top billede

Både Samsung og LG har meget på spil ved årets lanceringer af flagskibstelefoner.

Samsung skal få kundernes tillid tilbage, efter firmaets sidste telefon havde en ærgerlig tendens til at bryde i brand, og LG fordi firmaets sidste toptelefon, LG G5, var en fiasko rent salgsmæssigt.

Det kan du læse mere om her: LG mister milliardbeløb efter kikset smartphone-satsning: Forbrugerne gad slet ikke produktet.

Vi ved allerede nu, at LG lancerer sin LG G6 26. februar, og det forventes/rygtes, at Samsung lancerer sin S8 i slutningen af marts eller i begyndelsen af april.

Hen over de seneste måneder har der været indtil flere læk af både billeder og informationer om telefonen.

Eksempelvis har VentureBeats Evan Blass fremvist det ene billede efter det andet af telefonerne.

Evan Blass er en af de mest kendte journalister, når det gælder lækkede billeder og informationer på smartphone-området.

Herunder ses det seneste billede af både Samsung S8 og LG G6.

Artiklen fortsætter under billedet

Billedet viser meget tydeligt, at begge telefoner vil få meget mere skærmplads end det var tilfældet med modellerne fra i fjor.

Det virker også til, at Samsung har droppet sine hardware-knapper under skærmen og i stedet satser på software-knapper til navigation rundt i telefonen. Den efterhånden obligatoriske fingerskanner er rykket om på bagsiden på S8.

På LG G6 er det særligt det dobbelte kamera, der tager opmærksomheden. Det skulle ifølge lækkede oplysninger have vidvinkelslinser, så du kan tage meget brede billeder, hvilket passer til telefonens skærmformat, 16:9.

Læs også: Vilde, billige og teknisk overlegne: Her er de bedste smartphones lanceret i 2016

Det seneste lækkede billede viser dog ikke de lettere afrundede kanter på LG G6's skærm, som vi tidligere har set lækkede billeder af (link til 9to5Google). 

Den kommende LG G6 skulle efter sigende "kun" indeholde en Snapdragon 821-processor, der blev lanceret i efteråret 2016. Grunden til dette skulle være, at Samsung har en form for førsteret på den spritnye og mere kraftfulde Snapdragon 835 til sin amerikanske version af Samsung Galaxy S8.

Hvad med HTC?

Når vi snakker om Samsung og LG, bør vi også kort kigge forbi HTC, der lige som LG er presset på mobil-forretningen.

Der er ingen egentlige læk, der viser den kommende HTC "11"-telefon, men på grund af Samsungs hamstring af Snapdragon 835-processoren, forventes der ingen ny HTC-telefon før engang i maj.

Evan Blass fremviste dog denne video i efteråret, der angiveligt skulle være en ægte telefon på vej fra HTC.

HTC lancerede i januar den store HTC U Ultra, der sættes til salg i Danmark til marts.

Læs også: Test: LG G5's vilde dobbeltkamera opvejer ligegyldige funktioner

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S