Lækkede billeder: Sådan ser de nye topmodeller fra Samsung og LG (måske) ud

I løbet af de kommende måneder vil LG, Samsung og HTC lancere deres topmodeller for 2017. Se lækkede billeder af de kommende LG G6- og Samsung S8-telefoner.

Artikel top billede

Både Samsung og LG har meget på spil ved årets lanceringer af flagskibstelefoner.

Samsung skal få kundernes tillid tilbage, efter firmaets sidste telefon havde en ærgerlig tendens til at bryde i brand, og LG fordi firmaets sidste toptelefon, LG G5, var en fiasko rent salgsmæssigt.

Det kan du læse mere om her: LG mister milliardbeløb efter kikset smartphone-satsning: Forbrugerne gad slet ikke produktet.

Vi ved allerede nu, at LG lancerer sin LG G6 26. februar, og det forventes/rygtes, at Samsung lancerer sin S8 i slutningen af marts eller i begyndelsen af april.

Hen over de seneste måneder har der været indtil flere læk af både billeder og informationer om telefonen.

Eksempelvis har VentureBeats Evan Blass fremvist det ene billede efter det andet af telefonerne.

Evan Blass er en af de mest kendte journalister, når det gælder lækkede billeder og informationer på smartphone-området.

Herunder ses det seneste billede af både Samsung S8 og LG G6.

Artiklen fortsætter under billedet

Billedet viser meget tydeligt, at begge telefoner vil få meget mere skærmplads end det var tilfældet med modellerne fra i fjor.

Det virker også til, at Samsung har droppet sine hardware-knapper under skærmen og i stedet satser på software-knapper til navigation rundt i telefonen. Den efterhånden obligatoriske fingerskanner er rykket om på bagsiden på S8.

På LG G6 er det særligt det dobbelte kamera, der tager opmærksomheden. Det skulle ifølge lækkede oplysninger have vidvinkelslinser, så du kan tage meget brede billeder, hvilket passer til telefonens skærmformat, 16:9.

Læs også: Vilde, billige og teknisk overlegne: Her er de bedste smartphones lanceret i 2016

Det seneste lækkede billede viser dog ikke de lettere afrundede kanter på LG G6's skærm, som vi tidligere har set lækkede billeder af (link til 9to5Google)

Den kommende LG G6 skulle efter sigende "kun" indeholde en Snapdragon 821-processor, der blev lanceret i efteråret 2016. Grunden til dette skulle være, at Samsung har en form for førsteret på den spritnye og mere kraftfulde Snapdragon 835 til sin amerikanske version af Samsung Galaxy S8.

Hvad med HTC?

Når vi snakker om Samsung og LG, bør vi også kort kigge forbi HTC, der lige som LG er presset på mobil-forretningen.

Der er ingen egentlige læk, der viser den kommende HTC "11"-telefon, men på grund af Samsungs hamstring af Snapdragon 835-processoren, forventes der ingen ny HTC-telefon før engang i maj.

Evan Blass fremviste dog denne video i efteråret, der angiveligt skulle være en ægte telefon på vej fra HTC.

HTC lancerede i januar den store HTC U Ultra, der sættes til salg i Danmark til marts.

Læs også: Test: LG G5's vilde dobbeltkamera opvejer ligegyldige funktioner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Lessor Group

    Business Analyst for our Danløn Scrum team

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Senior konsulent

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S