Vær på vagt: Disse tre ransomware-familier udgør de største trusler netop nu

Det seneste år har budt på et skræmmende bombardement af ransomware-angreb. Nye data afslører, hvilke ransomware-familier, der oftest er på spil.

Artikel top billede

Det gik bestemt ikke stille for sig med ransomware-truslen i 2016, hvor rigtig mange danske virksomheder og privatpersoner oplevede at blive ramt af denne alvorlige form for malware.

Ramsomwaren krypterer ofrenes data, hvorefter de it-kriminelle kræver løsepenge for at frigive krypteringsnøglen.

Mange forskellige ransomware-angreb har været på spil i det seneste år, men faktisk er det især tre typer af ransomware-familier, der præger trusselsbilledet.

Det fremgår af Check Points netop offentliggjorte rapport Global Threat Intelligence Trends, der ser nærmere på truslerne i andet halvår 2016.

Læs også: Ransomware as a service boomer: Så nemt kan menigmand angribe dig med ransomware

Sikkerhedsselskabet forklarer, at udviklingen i 2016 nærmest betød, der der opstod monopol-lignende tilstande på ransomware-markedet.

"Selvom tusindvis af nye ransomware-varianter blev observeret i 2016, har vi i de seneste måneder været vidne til en ændring i ransomware-landskabet, da det er blevet mere centraliseret med få signifikante malware-familier, der dominerer markedet og rammer organisationer i alle størrelser," lyder det i rapporten fra Check Point.

"Over de seneste måneder er der konstant blevet opdaget nye versioner af disse ransomware-familier."

De tre dominerende ransomware-familier

Check Points globale data viser, at Locky var den mest aktive ransomware-familie, da den stod bag 41 procent af de registrerede ransomware-angreb i andet halvår 2016.

Cryptowall-ransomwaren var nummer to med 27 procent ifølge Check Point.

Tredjepladsen gik til Cerber med 9 procent, mens gruppen af ‘andre' stod bag 23 procent af de registrerede ransomware-angreb.

Hiver man sig helt op i helikopterperspektivet og betragter malware-truslerne generelt, var det ifølge Check Point disse familier, der var mest aktive på globalt plan i andet halvår 2016:

Læs også:

Her er de førende antivirus-løsninger og firewalls på markedet - og de nye spillere, der udfordrer dem

Ransomware as a service boomer: Så nemt kan menigmand angribe dig med ransomware

Ransomware 2.0 truer: Smadrer din computers boot-funktion - ingen adgang til OS'et uden betaling

Alvorlig afsløring: Halvdelen af alle ransomware-ofre ender med at betale løsepenge

Ransomware-bagmænd slår til med nye angreb: Mød GoldenEye, Koolova og Popcorn Time

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job