Vær på vagt: Disse tre ransomware-familier udgør de største trusler netop nu

Det seneste år har budt på et skræmmende bombardement af ransomware-angreb. Nye data afslører, hvilke ransomware-familier, der oftest er på spil.

Artikel top billede

Det gik bestemt ikke stille for sig med ransomware-truslen i 2016, hvor rigtig mange danske virksomheder og privatpersoner oplevede at blive ramt af denne alvorlige form for malware.

Ramsomwaren krypterer ofrenes data, hvorefter de it-kriminelle kræver løsepenge for at frigive krypteringsnøglen.

Mange forskellige ransomware-angreb har været på spil i det seneste år, men faktisk er det især tre typer af ransomware-familier, der præger trusselsbilledet.

Det fremgår af Check Points netop offentliggjorte rapport Global Threat Intelligence Trends, der ser nærmere på truslerne i andet halvår 2016.

Læs også: Ransomware as a service boomer: Så nemt kan menigmand angribe dig med ransomware

Sikkerhedsselskabet forklarer, at udviklingen i 2016 nærmest betød, der der opstod monopol-lignende tilstande på ransomware-markedet.

"Selvom tusindvis af nye ransomware-varianter blev observeret i 2016, har vi i de seneste måneder været vidne til en ændring i ransomware-landskabet, da det er blevet mere centraliseret med få signifikante malware-familier, der dominerer markedet og rammer organisationer i alle størrelser," lyder det i rapporten fra Check Point.

"Over de seneste måneder er der konstant blevet opdaget nye versioner af disse ransomware-familier."

De tre dominerende ransomware-familier

Check Points globale data viser, at Locky var den mest aktive ransomware-familie, da den stod bag 41 procent af de registrerede ransomware-angreb i andet halvår 2016.

Cryptowall-ransomwaren var nummer to med 27 procent ifølge Check Point.

Tredjepladsen gik til Cerber med 9 procent, mens gruppen af ‘andre' stod bag 23 procent af de registrerede ransomware-angreb.

Hiver man sig helt op i helikopterperspektivet og betragter malware-truslerne generelt, var det ifølge Check Point disse familier, der var mest aktive på globalt plan i andet halvår 2016:

Læs også:

Her er de førende antivirus-løsninger og firewalls på markedet - og de nye spillere, der udfordrer dem

Ransomware as a service boomer: Så nemt kan menigmand angribe dig med ransomware

Ransomware 2.0 truer: Smadrer din computers boot-funktion - ingen adgang til OS'et uden betaling

Alvorlig afsløring: Halvdelen af alle ransomware-ofre ender med at betale løsepenge

Ransomware-bagmænd slår til med nye angreb: Mød GoldenEye, Koolova og Popcorn Time

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS