Cloud-markedet buldrer frem med enorme vækstrater - står til at runde en billion kroner i løbet af få år

Cloud-markedet buldrer frem med tocifrede vækstrater, så langt øjet rækker. To it-analysehuse er enige om, at cloudomsætningen runder en billion kroner inden for få år.

Artikel top billede

Der er noget i luften, og det er data, compute, storage og stakkevis af cloud-services, der kan gøre din forretning smartere.

Siden cloud-begrebet ramte mainstream-it-brugerne for snart 10 år siden, er cloud i dag det hastigst voksende it-område, når opmålingen sker i dollar, cent, kroner og øre.

It-analysehusene IDC og Gartner er rørende enige om, at 2017 bliver et sandt triumftog for cloud-leverandørerne, som vil opleve tocifrede vækstrater.

IDC forventer kæmpevækst

IDC forventer, at cloud-markedet i år vil vokse med 24,4 procent målt i forhold til 2016.

Det vil sige, at IDC vurderer, at hele cloud-forretningen vil være 866 milliarder kroner værd til nytår.

I 2020 er dette tal ifølge talknuserne fra IDC vokset til næsten det dobbelte - 1.435 milliarder kroner - efter cloud-markedet i perioden 2015-2020 i gennemsnit vil opleve en vækst på 21,5 procent om året.

Læs også: Microsoft, Google og IBM haler ind på verdens ubetinget største cloud-udbyder

Gartner: IaaS er størst
Hos Gartner er cloud-optimismen også helt oppe i skyerne.

Gartner vurderer således, at vi 2017 vil se en vækst på 18 procent i forhold til sidste år, hvilket vil betyde en årlig cloud-omsætning på 1.741 milliarder kroner.

At dette tal er markant større end IDC's estimat skyldes, at de to it-analysehuse definerer og dermed måler cloud-brugen på to forskellige måder, men fælles for dem er, at de ser samme voksende tendens.

Gartner nævner i en pressemeddelelse, at det især bliver Infrastruktur-as-a-Service, som vil buldre frem i de kommende år, hvor giganternes kamp formentlig kommer til at stå mellem Amazon AWS og Microsofts Azure-sky.

I 2020 forventer Gartner, at cloud-omsætningen har rundet 2,7 billioner kroner.

Læs også:
Fri datatrafik over Atlanterhavet i farezonen: To omstridte sager truer stor udvekslingaftale mellem EU og USA

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S