Så meget betalte Visma for Dinero: Martin Thorborg-selskab trækker millioner ud efter salget

Martin Thorborgs investeringsselskab Amino trækker 40 millioner kroner ud til ejerne, efter salget af Dinero til norske Visma har skæppet godt i kassen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det vakte opsigt, da norske Visma i midten af november i fjor købte Martin Thorborg og Nicoalai Frisch' regnskabsvirksomhed Dinero.

Dengang ville Martin Thorborg ikke fortælle Computerworld nærmere om salgsprisen, men kunne dog røbe, at Visma havde betalt et mindre beløb end hans tidligere virksomhed, Jubii, blev solgt for i sin tid.

Salget af Jubii indbragte 100 millioner euro.

"Lad mig sige det på den måde, at jeg alene på Dinero-handlen kan spise mig mæt resten af mine dage, med mindre jeg udelukkende lever af panda-bøffer," sagde Martin Thorborg i november til Computerworld.

Det kan du læse mere om her. Visma køber Martin Thorborgs regnskabsvirksomhed Dinero.

Ifølge Børsen er er da også noget om snakken. For ifølge Vismas nyeste regnskab betalte nordmændene 148,3 millioner norske kroner for Dinero, der ved købet var ejet af investeringsselskabet Amino med 51 procent samt en række partnere og ansatte.

Amino ejes af en række investorer med Martin Thorborg og Nicolai Frisch som hovedejere.

Ifølge Børsen har Aminos ejere nu trukket 40 millioner kroner ud af selskabet i udbytte, efter regnskabet viser et samlet overskud på 51,8 millioner kroner.

"At en stor del af overskuddet kommer fra salget, er nok ikke skudt helt ved siden af, men jeg kan ikke udtale mig specifikt om handlen," siger Nicolai Frisch til Børsen.

Norske Visma har i de senere år været på et decideret opkøbstogt i Danmark, hvor selskabet har brugt flere milliarder kroner på opkøb - blandt andet med milliardkøbet af e-conomic i 2015.

Vismas danske direktør, Mads Rebsdorf, sagde fornylig til Computerworld, at han forventer, at Visma også i 2017 kommer til at foretage opkøb af danske virksomheder.

"Vi har betydelige ressourcer til rådighed, hvis den rette mulighed dukker op," sagde han.

Læs også:

Stor norsk koncern klar til opkøbstogt i den danske it-branche: "Vi har betydelige ressourcer til rådighed"

Her er grunden til norske Vismas aggressive opkøbstogt i Danmark

Læses lige nu

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Engagement Manager | Energy & Utility

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S