Nets bløder en halv milliard i nyt regnskab - her er forklaringen

Firmaet bag Dankortet og NemID Net ser positivt på fremtiden trods kæmpe underskud.

Artikel top billede

Virksomheden bag Dankortet og NemID, Nets, tabte sidste år 584 millioner kroner.

Et tab, der ifølge Nets blandt andet skyldes særlige udgifter i forbindelse med selskabets børsnotering sidste år.

Selskabet har dog oplevet en omsætningsvækst på otte procent, der betyder, at virksomhedens omsætning nu udgør 7,4 milliarder kroner.

Ifølge Berlingske Business oplyser Bo Nilsson, topchef i Nets, at han trods underskuddet er tilfreds med årets resultet og ser positivt på fremtiden.

"Vi har transformeret Nets med succes til at være en signifikant mere kunderfokuseret og innovationsdrevet virksomhed."

"I dag har vi et stærkt grundlag for fremtidig vækst, og for 2017 forventer vi solid vækst i både omsætning og indtjening," siger han til Berlingske Business.

Læs også: Nets og Danske Bank dropper samarbejde om MobilePay: Nets lancerer egen mobilbetalings-løsning

Succes for kontaktløst Dankort

Nets står i dag for driften af Dankortet og NemID, og i 2016 lancerede Nets desuden det såkaldte kontaktløse Dankort, der er udstyret med en chip, som gør det muligt at foretage betalinger uden at Dankortet er i fysisk kontakt med en betalings-terminal.

Ifølge regnskabet har brugen af det kontaktløse Dankortet overgået alle forventninger, og i december 2016 blev 15 procent af alle Dankort-betalinger foretaget kontaktløst.

En succes, der ifølge Nets kan være med til at give vind i sejlene for det såkaldte mobile Dankort, der ventes at blive lanceret i løbet af de kommende måneder.

Det mobile Dankorter er en betalingsapp til smartphones.

Læs også: Alle venter på det mobile Dankort, men Nets' nye betalings-app kan få det svært

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Strategisk Partner til Teknologi & AI

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Manager

    Nordjylland

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network