Nets bløder en halv milliard i nyt regnskab - her er forklaringen

Firmaet bag Dankortet og NemID Net ser positivt på fremtiden trods kæmpe underskud.

Artikel top billede

Virksomheden bag Dankortet og NemID, Nets, tabte sidste år 584 millioner kroner.

Et tab, der ifølge Nets blandt andet skyldes særlige udgifter i forbindelse med selskabets børsnotering sidste år.

Selskabet har dog oplevet en omsætningsvækst på otte procent, der betyder, at virksomhedens omsætning nu udgør 7,4 milliarder kroner.

Ifølge Berlingske Business oplyser Bo Nilsson, topchef i Nets, at han trods underskuddet er tilfreds med årets resultet og ser positivt på fremtiden.

"Vi har transformeret Nets med succes til at være en signifikant mere kunderfokuseret og innovationsdrevet virksomhed."

"I dag har vi et stærkt grundlag for fremtidig vækst, og for 2017 forventer vi solid vækst i både omsætning og indtjening," siger han til Berlingske Business.

Læs også: Nets og Danske Bank dropper samarbejde om MobilePay: Nets lancerer egen mobilbetalings-løsning

Succes for kontaktløst Dankort

Nets står i dag for driften af Dankortet og NemID, og i 2016 lancerede Nets desuden det såkaldte kontaktløse Dankort, der er udstyret med en chip, som gør det muligt at foretage betalinger uden at Dankortet er i fysisk kontakt med en betalings-terminal.

Ifølge regnskabet har brugen af det kontaktløse Dankortet overgået alle forventninger, og i december 2016 blev 15 procent af alle Dankort-betalinger foretaget kontaktløst.

En succes, der ifølge Nets kan være med til at give vind i sejlene for det såkaldte mobile Dankort, der ventes at blive lanceret i løbet af de kommende måneder.

Det mobile Dankorter er en betalingsapp til smartphones.

Læs også: Alle venter på det mobile Dankort, men Nets' nye betalings-app kan få det svært

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,