Nets bløder en halv milliard i nyt regnskab - her er forklaringen

Firmaet bag Dankortet og NemID Net ser positivt på fremtiden trods kæmpe underskud.

Artikel top billede

Virksomheden bag Dankortet og NemID, Nets, tabte sidste år 584 millioner kroner.

Et tab, der ifølge Nets blandt andet skyldes særlige udgifter i forbindelse med selskabets børsnotering sidste år.

Selskabet har dog oplevet en omsætningsvækst på otte procent, der betyder, at virksomhedens omsætning nu udgør 7,4 milliarder kroner.

Ifølge Berlingske Business oplyser Bo Nilsson, topchef i Nets, at han trods underskuddet er tilfreds med årets resultet og ser positivt på fremtiden.

"Vi har transformeret Nets med succes til at være en signifikant mere kunderfokuseret og innovationsdrevet virksomhed."

"I dag har vi et stærkt grundlag for fremtidig vækst, og for 2017 forventer vi solid vækst i både omsætning og indtjening," siger han til Berlingske Business.

Læs også: Nets og Danske Bank dropper samarbejde om MobilePay: Nets lancerer egen mobilbetalings-løsning

Succes for kontaktløst Dankort

Nets står i dag for driften af Dankortet og NemID, og i 2016 lancerede Nets desuden det såkaldte kontaktløse Dankort, der er udstyret med en chip, som gør det muligt at foretage betalinger uden at Dankortet er i fysisk kontakt med en betalings-terminal.

Ifølge regnskabet har brugen af det kontaktløse Dankortet overgået alle forventninger, og i december 2016 blev 15 procent af alle Dankort-betalinger foretaget kontaktløst.

En succes, der ifølge Nets kan være med til at give vind i sejlene for det såkaldte mobile Dankort, der ventes at blive lanceret i løbet af de kommende måneder.

Det mobile Dankorter er en betalingsapp til smartphones.

Læs også: Alle venter på det mobile Dankort, men Nets' nye betalings-app kan få det svært

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse