Nye krav til læserne: Du skal læse og forstå artikler, før du må kommentere

For at undgå overfladisk og fordummende debat stiller stort skandinavisk statsmedie nu krav til læserne: Læs og forstå vores artikler, før du kan kommentere på indholdet, lyder budskabet.

Artikel top billede

Hadsk tale, fordummende debat, falske nyheder og generel grov debattone.

Sådan er vilkårene på nettets sociale medier og mere traditionelle aviser, hvor debatfelterne i halen på diverse artikler ofte er stoppet med nogle af sproget værste gloser og rabiate udmeldinger.

Den slags foregår også i Danmarks broderland Norge, hvor den lokale pendant til Danmarks Radio, Norsk RikskringKasting (NRK), nu går til kamp mod den fordummende debat.

På et nylanceret beta-site forsøger NRK sig således med nogle enkelte spørgsmål om indholdet fra artiklen, som læserne skal besvare, før de for alvor kan komme til kommentar-tasterne.

Læs også: Afsløring: Vi deler artikler på de sociale medier - men har ikke selv læst dem

Det er især artikler med et potentielt sprængfarligt indhold som eksempelvis digital overvågning af befolkningen, der får tilknyttet spørgsmål, før debattørerne kan folde sig ud.

Det skriver journalist-organisationen NiemanLab.

Er Datatilsynet positivt indstillet?

I en artikel om foreslået, digital overvågningslovgivning i Norge, har NRK tilføjet tre spørgsmål ved kommentarfeltet.

Hvis du som læser ikke kan eller vil besvare disse spørgsmål, kan du godt glemme alt om at skrive dine bevingede ord i kommentatorfeltet.

Disse tre spørgsmåli den specifikke overvågningsartikel lyder:

"- Hvilket parti stemmer enstemmigt for DLD?" (DataLagringsDirektivet, red)

"- Er Datatilsynet positive til DGF?" (Digitalt GrænseForsvar, red)

"- Hvad står DGF for?"

Læserne spørger også  
Efter opgaven med de tre spørgsmål med hver tre svarmuligheder, kan læserne give deres mening til kende i debatfeltet.

Selvfølgelig er der også læsere, der kommenterer mere på den noget alternative adgangs-quiz frem for på artikelindholdet.

"Yes! Kan jeg vinde en sådan fladskærm eller noget," skriver en debattør efter at være sluppet gennem nåleøjet og ind i kommentarfeltet.

En anden debattør tyer til en umiddelbart knap så begejstret kommentar for at levere en lidt dybere pointe:

"Så nu må jeg faktisk sætte mig ind i en sag for at kunne ytre mine politiske meninger forklædt som kritisk kommentar?" lyder det sarkastiske spørgsmål fra en NRK-bruger.

Læs også:

Galleri: Disse sociale medier er de mest anvendte i verden

Nyt socialt medie går mod bølgen og tillader racisme og sexisme: Her kan du skrive (næsten) alt

Annonceindlæg fra Systematic

Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S