Eksperter udpeger de værste trusler med kunstig intelligens: "Vi taler om malware på steroider"

En gruppe af de fremmeste forskere inden for kunstig intelligens har udpeget flere dommedagsscenarier, som vi skal være opmærksomme på.

Artikel top billede

Enhver med film som Terminator, West World og Space Odyssey på nethinden ved, at kunstig intelligens ikke nødvendigvis kun er et løfte om at kurere kræft og finde liv på andre planeter.

For de intelligente maskiner kan potentielt komme ud af kontrol.

Læs også: "Problemet er ikke, at vores maskiner bliver intelligente, men at de bliver autonome"

Derfor har en gruppe på godt 40 kunstig intelligens-forskere og sikkerhedsfolk for nyligt sat sig sammen i den amerikanske Arizona-ørken for at diskutere mulige dommedags-scenarier med kunstig intelligens inden for fem til 25 år.

Med finansiering fra blandt andre Tesla-stifter Elon Musk har forskerne fundet frem til, at kunstig intelligens med nutidens teknologier kan have indflydelse på alt mellem aktiemanipulationer til reelle krigsscenarier.

Det skriver Bloomberg.

Det usynlige cyber-våben

En forskergruppe kom frem til, at et automatiseret cybervåben med mulighed for at skjule sig og umuligt at afmontere ville være en af de største trusler mod menneskeheden.

"Vi taler om malware på steroider, som bliver styret af kunstig intelligens," forklarede bestyrelsesformand for computer science ved Tufts Universitet, Kathleen Fisher, på konferencen.

Dette dommedagscenario blev udfordret på, at det ville kræve en masse computerkræfter og kommunikation at føre ud i virkeligheden. 

Svaret kom prompte på konferencen: Det hele ville være skjult af et afhængighedsskabende computerspil, der kunne forvrænge kommunikationen fra den intelligente command and control-server.

Hvad kan dog gå galt?

Sloganet for forskermødet var, "hvad kan dog gå galt", og det er der åbenbart meget, der kan.

Andre forskere bød ind med scenarier omkring kursmanipulation og aktiederoute som følge af kunstigt intelligente robotters spekulationer i valutaer og værdipapirer.

Et modsvar til dette kunne ifølge nogle af de tilstedeværende forskere være at behandle angrebene som malware, hvor hver enkel angrebstype kunne identificeres fra en database.

Samtidig kom det frem, at en hel horde af forskellige fagretninger må samarbejde i de kommende år, så forskerverdenen kan forhindre det, som alle frygter allermest med kunstig intelligens:

At mennesket bliver udslettet af sin egen skabning.

Læs også:
I dag er kunstig intelligens og bots legetøj - men om få år er det blodigt alvor

"Jo mere kunstig intelligens er i stand til, jo mere skal vi være på vagt"

Red os fra robotterne: It-bosser skyder 140 millioner kroner i sikring mod kunstig intelligens

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Geoinfo

    Digitale tvillinger: GIS skaber sammenhæng på tværs af systemer

    GIS forbinder modeller, sensordata og drift i en geografisk sammenhæng. Sådan skaber det værdi – og her er de centrale valg for IT.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub