Apple har søgt datacenter-chef i mere end et år: Nøglepost til Apples store datacenter ved Viborg fortsat ledig

Apple har endnu ikke ansat en chef for det kommende datacenter i Viborg. Stillingen har nu været opslået i mere end 13 måneder.

Artikel top billede

Sådan ventes det, at Apples datacenter ved Viborg komme til at se ud. Foto: Dan Jensen

Jobbet som chef for Apples datacenter i Viborg er stadigvæk ubesat, selv om det nu er mere end 13 måneder siden, at Apple officielt indledte jagten på datacenter-chefen.

Stillingen er stadigvæk slået op på Apples hjemmeside, og Computerworld erfarer ligeledes fra en kilde med kendskab til processen, at posten endnu ikke er blevet besat.

Stillingen som 'Data centre site operations manager' blev opslået 1. februar 2016.

Af jobopslaget fremgår det, at den kommende chef for datacenteret i Viborg i første omgang er udset til at blive en del af det team, der har ansvaret for opførelsen af datacenteret.

Når datacenteret efter planen står klart i 2018, skal chefen ifølge jobopslaget være ansvarlig for samarbejdet med Apples verdensomspændende datacenter-team og samtidig have ansvaret for at rapportere til Apples topledelse.

Derudover skal den kommende datacenter-chef også stå for vedligeholdelse af centeret og håndteringen af kritiske problemstillinger.

Læs: Apple søger chef for det kommende kæmpe-datacenter ved Viborg: Her er kravene

Datacenter-ekspert: Usædvanligt
Ifølge Peder Bank, der er direktør for co-location-datacenterselskabet Interxion i Danmark og Sverige, er det usædvanligt, at en stilling som denne er ubesat i 13 måneder. 

"Vi har ind i mellem stillinger, der er ubesat i et halvt år. Men 13 måneder er lang tid," siger Peder Bank til Computerworld. 

Apple forventer, at den kommende chef har 10 års relevant erfaring - herunder erfaring med at drive datacentre med en kompleksitet, der svarer til den, du finder i Apples datacentre. 

Og ifølge Peder Bank er det svært at finde folk med denne type kompetencer i Danmark. 

"Vi leder selv efter en director of operations og har fået mange ansøgere, men vi har endnu ikke fundet drømmekandidaten, og det tror jeg skyldes, at vi i Danmark ikke er en datacenter-nation, så der er ikke mange steder at rekruttere fra," siger han. 

Et datacenter er som et stort skib

Han forklarer, at datacentre er yderst komplekse konstruktioner med avancerede el-, køle- og højspændings-installationer, der skal håndteres uden nede-tider. 

"Stillingen som chef for et datacenter sammenligner jeg ofte med det at være maskinmester på et meget stort skib. Her skal du forstå dig på alt fra brandslukning til køling og samtidig holde dieslmotorerne i drift." 

"Som datacenterchef har du derudover også ansvaret for en forretning med meget store budgetter, hvor du får ansvaret for at drible med nogle meget store projekter. Derfor skal du også have nogle økonomiske kompetencer samt være en dygtig leder og projektleder. Og så begynder det efterhånden at tynde ud i kandidatfeltet," forklarer Peder Bank.

Det var oprindeligt planen at datacenteret skulle være klar til drift i 2017, men det forlyder nu, at projektet formodentligt først står færdig i 2018. 

Datacenteret bliver på 166.000 kvadratmeter, og Apple er desuden ved at bygge et datacenter af tilsvarende størrelse i Galway Irland. 

Apple har anslået, at den samlede pris på de to datacenter kommer til at lyde på knap 12,6 milliarder kroner. 

Computerworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Apple. 

Læs også:
Galleri: Så langt er Apple nået med kæmpedata-center ved Viborg: Tag med på besøg

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S