Martin Thorborg scorer kassen på salg af endnu en virksomhed: "Det drejer sig om mange penge"

Martin Thorborg har solgt to store virksomheder på mindre end et halvt år.

Artikel top billede

"Først Dinero & nu Ageras solgt. Det er sgu ikke det værste halvår jeg økonomisk har haft."

Sådan skriver den danske iværksætter Martin Thorborg på Twitter.

Årsagen er, at han netop har solgt sin andel af den danske web-portal Ageras til det bahrainske investeringsselskab Investcorp.

Salget falder på plads blot fire måneder efter, at Martin Thorborg og hans medstifter Nicolai Frisch solgte regnskabsportalen Dinero til norske Visma for et beløb, der menes at lyde på 148 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her: Så meget betalte Visma for Dinero: Martin Thorborg-selskab trækker millioner ud efter salget

Det er endnu uvist, hvor stort et beløb, der denne gang ryger ind på Martin Thorborgs bankkonto.

Selv vil Martin Thorborg ikke fortælle noget om det.

"Jeg må ikke engang antyde en salgspris. Køberne er meget firkantede på det område. Da jeg solgte Dinero sagde jeg, at jeg nu havde råd til at spise mig mæt hver dag resten af mine dage. Det eneste jeg kan sige er, at det har jeg nu råd til at gøre to gange. Så det drejer sig om mange penge," siger Martin Thorborg til Computerworld.

Ageras står bag en matchmaking-algoritme, som kan matche virksomheder med tilbud fra advokater, jurister og revisorer.

Computerworld besøgte Ageras i sommer.

Du kan læse historien om vores besøg her: Thomas Vibe har et af it-danmarks mærkeligste job: Mød en vaskeægte 'chief happiness officer' 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS