Spilbranchens vilde vækstrater fortsætter: Runder milliard-milepæl i 2017

Den internationale spilindustri er i kraftig vækst, og den markante omsætning stopper ikke i de kommende år. Analysehus vurderer, at spilindustrien nærmer sig en billion-omsætning om få år.

Artikel top billede

Et spil som League of Legends sørger med sin gratis-del til, at pengene vælter ind i spilfirmaernes lommer nu og i de kommende år.

Spil-virksomheder kan se frem til fede tider i de kommende år.

Efter en stejl omsætningskurve i de forgangne år ser det nemlig ud til, at væksten i spilindustrien fortsætter med uformindsket styrke.

Analysevirksomheden Juniper anslår, at spil-virksomheder i hele verden allerede i år samlet vil kunne præstere en omsætning på over 100 milliard dollar svarende til 700 milliarder kroner.

Junipers vurdering af omsætningen inden for spil lyder på 132 milliarder dollar i 2021, hvilket altså vil betyde en omsætning på 850 milliarder kroner på spil om fire år.

Det skriver tv-messen International Broadcasting Convention på sin hjemmeside.

Særlige platforme hitter

I de forgangne år har spil-industrien også været i rivende udvikling, hvor især mobilspil er den store vækstdriver.

Det kan du læse mere om her: Skal du være it-milliardær? Så skal du udvikle et mobilspil.

Analytikerne fra Juniper Research fremhæver blandt andet, at væksten kommer fra PC-spil som eksempelvis League of Legends, hvor en del er gratis, mens adgang til resten af spillet koster penge.

I samme boldgade er multiplayer-spil kendt fra flere e-Sportsarrangementer også blandt vækstsparkerne, mens det samme gælder for mobilspil.

For mobilspil gælder det desuden, at målgruppen her er meget mere varieret med mange midaldrende spillere og flere kvinder, end det eksempelvis ses på PC-spillene.

Læs også:
EU mistænker store pc-spilfirmaer for prisfusk i Europa

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S