Spilbranchens vilde vækstrater fortsætter: Runder milliard-milepæl i 2017

Den internationale spilindustri er i kraftig vækst, og den markante omsætning stopper ikke i de kommende år. Analysehus vurderer, at spilindustrien nærmer sig en billion-omsætning om få år.

Artikel top billede

Et spil som League of Legends sørger med sin gratis-del til, at pengene vælter ind i spilfirmaernes lommer nu og i de kommende år.

Spil-virksomheder kan se frem til fede tider i de kommende år.

Efter en stejl omsætningskurve i de forgangne år ser det nemlig ud til, at væksten i spilindustrien fortsætter med uformindsket styrke.

Analysevirksomheden Juniper anslår, at spil-virksomheder i hele verden allerede i år samlet vil kunne præstere en omsætning på over 100 milliard dollar svarende til 700 milliarder kroner.

Junipers vurdering af omsætningen inden for spil lyder på 132 milliarder dollar i 2021, hvilket altså vil betyde en omsætning på 850 milliarder kroner på spil om fire år.

Det skriver tv-messen International Broadcasting Convention på sin hjemmeside.

Særlige platforme hitter

I de forgangne år har spil-industrien også været i rivende udvikling, hvor især mobilspil er den store vækstdriver.

Det kan du læse mere om her: Skal du være it-milliardær? Så skal du udvikle et mobilspil.

Analytikerne fra Juniper Research fremhæver blandt andet, at væksten kommer fra PC-spil som eksempelvis League of Legends, hvor en del er gratis, mens adgang til resten af spillet koster penge.

I samme boldgade er multiplayer-spil kendt fra flere e-Sportsarrangementer også blandt vækstsparkerne, mens det samme gælder for mobilspil.

For mobilspil gælder det desuden, at målgruppen her er meget mere varieret med mange midaldrende spillere og flere kvinder, end det eksempelvis ses på PC-spillene.

Læs også:
EU mistænker store pc-spilfirmaer for prisfusk i Europa

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos