Spilbranchens vilde vækstrater fortsætter: Runder milliard-milepæl i 2017

Den internationale spilindustri er i kraftig vækst, og den markante omsætning stopper ikke i de kommende år. Analysehus vurderer, at spilindustrien nærmer sig en billion-omsætning om få år.

Artikel top billede

Et spil som League of Legends sørger med sin gratis-del til, at pengene vælter ind i spilfirmaernes lommer nu og i de kommende år.

Spil-virksomheder kan se frem til fede tider i de kommende år.

Efter en stejl omsætningskurve i de forgangne år ser det nemlig ud til, at væksten i spilindustrien fortsætter med uformindsket styrke.

Analysevirksomheden Juniper anslår, at spil-virksomheder i hele verden allerede i år samlet vil kunne præstere en omsætning på over 100 milliard dollar svarende til 700 milliarder kroner.

Junipers vurdering af omsætningen inden for spil lyder på 132 milliarder dollar i 2021, hvilket altså vil betyde en omsætning på 850 milliarder kroner på spil om fire år.

Det skriver tv-messen International Broadcasting Convention på sin hjemmeside.

Særlige platforme hitter

I de forgangne år har spil-industrien også været i rivende udvikling, hvor især mobilspil er den store vækstdriver.

Det kan du læse mere om her: Skal du være it-milliardær? Så skal du udvikle et mobilspil.

Analytikerne fra Juniper Research fremhæver blandt andet, at væksten kommer fra PC-spil som eksempelvis League of Legends, hvor en del er gratis, mens adgang til resten af spillet koster penge.

I samme boldgade er multiplayer-spil kendt fra flere e-Sportsarrangementer også blandt vækstsparkerne, mens det samme gælder for mobilspil.

For mobilspil gælder det desuden, at målgruppen her er meget mere varieret med mange midaldrende spillere og flere kvinder, end det eksempelvis ses på PC-spillene.

Læs også:
EU mistænker store pc-spilfirmaer for prisfusk i Europa

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S