TDC mister CIO - skifter til it-topstilling i Nordea

Charlotte Hersdorf, der har været CIO i TDC, skifter telegiganten ud med Nordea, hvor hun har fået en ny it-topstilling.

Artikel top billede

Charlotte Hersdorf, der har været CIO i TDC siden maj 2014, skifter til en ny it-topstilling i finansverdenen.

Det er Nordea, der bliver hendes nye arbejdsplads. 

Mens det endnu ikke er meldt ud, hvad Charlotte Hersdorf får som hovedopgave i Nordea, så bekræfter hun over for Computerworld, at hun tiltræder i Nordea den 1. april.

"Jeg glæder mig helt vildt," lyder det fra Charlotte Hersdorf, der fortæller, at hun gennem sin karriere flere gange har skiftet job for at være en del af forandringer og transformationer.   

Hun oplyser, at hun kommer til at referere til COO i Nordea, Christian Bornfeld, og at hendes ansættelse er et led i Nordeas store transformation.
 
Har baggrund fra Danske Bank
Charlotte Hersdorf er reelt stoppet i TDC, men er formelt set stadig ansat hos teleselskabet. 

Bankverdenen er ikke ukendt for Charlotte Hersdorf. Før hun blev hyret som CIO i TDC, var hun CTO i Danske Bank.

Samlet set var Charlotte Hersdorf ansat i Danske Bank fra 2000 til 2014. 

Flere topchefer har forladt TDC

Charlotte Hersdorf er kun en af flere topchefer fra de tekniske afdelinger, der har forladt TDC i de seneste måneder.

Carsten Bryder fratrådte ved udgangen af december som CTO (teknisk direktør) i TDC.

Han skal i stedet være administrerende direktør i Telias og Telenors fælles netværksselskab, TT-netværket, fra 1. juni. Læs mere om det her.

Og i sidste måned fratrådte en anden central TDC-topchef sin stilling.

Det var koncerndirektør og COO i TDC, Peter Trier Schleidt, der forlod TDC med omgående virkning. Læs mere om det her.

Havde ansvaret for 245 fastansatte i TDC

Charlotte Hersdorf har i TDC haft ansvaret for omkring 245 ansatte i it-organisationen.

"Og så er der en del konsulenter og måske endda lige på grænsen til at være for mange," fortalte hun i et interview på Computerworld, da hun tiltrådte i TDC i 2014.

TDC's nye CIO: Vores it-systemer skal smeltes sammen

Her gav CIO'en også et indblik i hovedopgaverne i teleselskabet:

"TDC's it er ved at smelte sammen - fra at være TDC, Telmore og Yousee til at være TDC Group. Man har ikke lavet en integration på systemerne, så det kommer vi til at gøre nu."

"Der er to hjørneflag, der bliver kommunikeret fuldstændig konsistent om i it-organiationen, når vi taler om de administrative og forretningsunderstøttende systemer: Det er at reducere nedetiden og at reducere time to market," lød det blandt andet fra Charlotte Hersdorf.

Læs også:

TDC-topchef stopper med øjeblikkelig virkning - afløseren er allerede fundet

Tidligere TDC-direktør skifter til ærkerivalerne: Skal stå i spidsen for Telia og Telenors mobilnet

TDC i krise: Indtjening faldet med en milliard kroner på blot et år

TDC's nye CIO: Vores it-systemer skal smeltes sammen

Stor fyringsrunde i TDC: Telegiganten fyrer og nedlægger masser af stillinger

Annonce

Annonceindlæg fra Partnertekst

Sådan bliver 5G en reel bredbåndsløsning i danske hjem

5G er for længst gået fra buzzword til reel infrastruktur, også i almindelige husstande.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S