Stor fyringsrunde i TDC: Telegiganten fyrer og nedlægger masser af stillinger

TDC har netop gennemført en større fyringsrunde forud for offentliggørelsen af årsregnskabet.

Artikel top billede

4G-sendemast hos TDC. Foto: Uffe Weng. (Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

TDC, der fredag offentliggør årsregnskab for 2016, har netop gennemført en større fyringsrunde. 

Det bekræfter TDC over for Computerworld. I alt 125 stillinger i TDC bliver nedlagt. 

TDC har som det eneste af de fire store danske teleselskaber - Telenor, Telia, 3 og TDC - endnu ikke offentliggjort årsregnskab for 2016, men det sker fredag morgen. 

Alt tyder dog på, at TDC - også i 2016 - havde et svært år på et hårdt presset dansk telemarked, og at 2017 bestemt ikke tegner til at blive lettere.

Derfor fyrer TDC

TDC har sendt følgende kommentar til Computerworld:

"Vi har desværre måtte sige farvel til 72 gode og dygtige medarbejdere ved en overtallighedsrunde, som vi meldte ud i går onsdag den 1. februar. Derudover er der 53 frivillige fratrædelser," udtaler Peter Schleidt, koncerndirektør i TDC Operations.

"Samlet set svarer denne overtallighedsrunde til omkring 1 pct. af den samlede arbejdsstyrke i TDC Group."

Peter Schleidt forklarer videre:

"Konkurrencen på markedet er meget hård, og markedet er under konstant forandring."

"Vi har behov for løbende at tilpasse os og nedbringe vores omkostningsniveau, og som vi meldte ud i starten af året i forbindelse med lanceringen af vores nye strategi frem til 2018 - 'Altid enklere og bedre', så tilpasser vi vores organisation, så den bliver mere effektiv og er bedst muligt egnet til at lykkes med de mål, som vi har sat os."

"Vi gør naturligvis vores bedste for, at alle oplever en ordentlig proces. Alle opsagte medarbejdere vil blandt andet få tilbudt et skræddersyet program med samtaler og rådgivning som hjælp til at komme videre i karrieren."

"Vi vil gøre vores bedste for at hjælpe vores kolleger godt på vej på en ordentlig måde i tæt dialog med de faglige organisationer."

Markant færre ansatte

I 2015-årsregnskabet fra TDC Group var der et gennemsnit på 8.681 fuldtidsansatte, en mindre stigning i forhold til året før.

Heraf var de 6.825 ansat i den danske del af TDC, mens resten var en del af TDC's udenlandske aktiviteter i Norge og Sverige.

Af de 8.681 ansatte i TDC Group kan vi nu fratrække de 800, der forsvandt salget af TDC Sverige.

Dermed vil TDC have 7.881 fuldtidsansatte - altså før denne uges fyringsrunde.

Uanset det specifikke antal ansatte i TDC i dag, er det et markant lavere antal, end telekoncernen havde får år tilbage.

Læs mere om det her: Tusindvis af job forsvundet fra TDC

Får et svært 2017

TDC indledte 2017 på den værst tænkelige måde med det store Yousee-nedbrud.

Flere udfordringer vil dog presse telegiganten i 2017, har teleanalytiker i Sydbank, Morten Imsgard, forklaret til Computerworld:

"TDC står over for et meget udfordrende år," siger han for få dage siden til Computerworld.

Læs interviewet: Opbrud på tv-markedet og en latent mobil-priskrig: Her er TDC's barske 2017

Læs også:

Sandhedens time: Derfor venter vi i spænding på årsregnskaberne fra TDC, Telenor og 3

Tre grunde til at Tjeep og Plenti slår til med mobil-prisbaskere netop nu

Nye tal afslører dramatisk udvikling i den danske telebranche: Overskuddet styrtdykker

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S