Uber lukker i Danmark, men aarhusiansk it-afdeling overlever

Uber lukker i Danmark, og den nye taxilov får skylden. Men tjenestens aarhusianske udviklingsafdeling overlever.

Artikel top billede

Uber lukker og slukker i Danmark fra og med den 18. april.

Det har den amerikanske tjeneste netop meddelt på et pressemøde i København.

Uber begrunder lukningen med, at den nye taxilov vil umuliggøre den fortsatte drift af tjenesten, skriver Ekstra Bladet.

I loven fastholdes kravet om, at lovlige taxier i Danmark skal indrettes med et fysisk taxameter, sensor i sæderne og et skilt på taget af vognen. 

Der blev fundet flertal i Folketinget for den nye lov i sidste måned

Samtidig er adskillige af tjenestens chauffører gennem det seneste år blevet dømt for brud på taxiloven. 

"Vi er ærgerlig over og kede af, at vi er tvunget til at lukke i Danmark, hvor 2.000 chauffører har leveret prisvenlig og pålidelig transport til 300.000 passagerer. Den politiske aftale om taxaloven betyder desværre, at at vi ikke har andet valg end at lukke," siger Ubers talmand Kristian Agerbo ifølge Ekstra Bladet. 

Udviklingsafdeling i Aarhus overlever

Uber har gennem længere tid haft en udviklingsafdeling i Aarhus med 40 ansatte mens den daglige drift af tjenesten i Danmark har fundet sted i København.

Uber meddeler dog, at den aarhusianske udviklingsafdeling ikke er omfattet af lukningen. 

Den amerikanske tjenste har været i Danmark siden 2014 og har i dag knap 2.000 chauffører.

Knap 38.000 danskere har skrevet under på en underskriftindsamling om at bevare tjenesten i Danmark.

Læs også: 

Ramt af den ene skandale efter den anden - nu hævder Uber pludselig at have haft den bedste uge nogensinde

Uber ramt af møgsag på møgsag: Så slemt står det til for Uber lige nu

DF afviser al snak om at lovliggøre Uber: "Hør nu her. Jeg har ikke tænkt mig at lave en lov, der rummer Uber eller andre pirat-taxifirmaer."

Kampen mellem taxa og Uber ender 4-1 - her er vores kampreferat

Nu løfter Uber sløret for sin fremtid i Danmark - her er tre mulige scenarier.

Landsretten slår fast: Uber-chauffører bryder loven

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S