Uber lukker i Danmark, men aarhusiansk it-afdeling overlever

Uber lukker i Danmark, og den nye taxilov får skylden. Men tjenestens aarhusianske udviklingsafdeling overlever.

Artikel top billede

Uber lukker og slukker i Danmark fra og med den 18. april.

Det har den amerikanske tjeneste netop meddelt på et pressemøde i København.

Uber begrunder lukningen med, at den nye taxilov vil umuliggøre den fortsatte drift af tjenesten, skriver Ekstra Bladet.

I loven fastholdes kravet om, at lovlige taxier i Danmark skal indrettes med et fysisk taxameter, sensor i sæderne og et skilt på taget af vognen. 

Der blev fundet flertal i Folketinget for den nye lov i sidste måned

Samtidig er adskillige af tjenestens chauffører gennem det seneste år blevet dømt for brud på taxiloven. 

"Vi er ærgerlig over og kede af, at vi er tvunget til at lukke i Danmark, hvor 2.000 chauffører har leveret prisvenlig og pålidelig transport til 300.000 passagerer. Den politiske aftale om taxaloven betyder desværre, at at vi ikke har andet valg end at lukke," siger Ubers talmand Kristian Agerbo ifølge Ekstra Bladet. 

Udviklingsafdeling i Aarhus overlever

Uber har gennem længere tid haft en udviklingsafdeling i Aarhus med 40 ansatte mens den daglige drift af tjenesten i Danmark har fundet sted i København.

Uber meddeler dog, at den aarhusianske udviklingsafdeling ikke er omfattet af lukningen. 

Den amerikanske tjenste har været i Danmark siden 2014 og har i dag knap 2.000 chauffører.

Knap 38.000 danskere har skrevet under på en underskriftindsamling om at bevare tjenesten i Danmark.

Læs også: 

Ramt af den ene skandale efter den anden - nu hævder Uber pludselig at have haft den bedste uge nogensinde

Uber ramt af møgsag på møgsag: Så slemt står det til for Uber lige nu

DF afviser al snak om at lovliggøre Uber: "Hør nu her. Jeg har ikke tænkt mig at lave en lov, der rummer Uber eller andre pirat-taxifirmaer."

Kampen mellem taxa og Uber ender 4-1 - her er vores kampreferat

Nu løfter Uber sløret for sin fremtid i Danmark - her er tre mulige scenarier.

Landsretten slår fast: Uber-chauffører bryder loven

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    PlanBørnefonden

    Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job