Uber lukker i Danmark, men aarhusiansk it-afdeling overlever

Uber lukker i Danmark, og den nye taxilov får skylden. Men tjenestens aarhusianske udviklingsafdeling overlever.

Artikel top billede

Uber lukker og slukker i Danmark fra og med den 18. april.

Det har den amerikanske tjeneste netop meddelt på et pressemøde i København.

Uber begrunder lukningen med, at den nye taxilov vil umuliggøre den fortsatte drift af tjenesten, skriver Ekstra Bladet.

I loven fastholdes kravet om, at lovlige taxier i Danmark skal indrettes med et fysisk taxameter, sensor i sæderne og et skilt på taget af vognen. 

Der blev fundet flertal i Folketinget for den nye lov i sidste måned

Samtidig er adskillige af tjenestens chauffører gennem det seneste år blevet dømt for brud på taxiloven. 

"Vi er ærgerlig over og kede af, at vi er tvunget til at lukke i Danmark, hvor 2.000 chauffører har leveret prisvenlig og pålidelig transport til 300.000 passagerer. Den politiske aftale om taxaloven betyder desværre, at at vi ikke har andet valg end at lukke," siger Ubers talmand Kristian Agerbo ifølge Ekstra Bladet. 

Udviklingsafdeling i Aarhus overlever

Uber har gennem længere tid haft en udviklingsafdeling i Aarhus med 40 ansatte mens den daglige drift af tjenesten i Danmark har fundet sted i København.

Uber meddeler dog, at den aarhusianske udviklingsafdeling ikke er omfattet af lukningen. 

Den amerikanske tjenste har været i Danmark siden 2014 og har i dag knap 2.000 chauffører.

Knap 38.000 danskere har skrevet under på en underskriftindsamling om at bevare tjenesten i Danmark.

Læs også: 

Ramt af den ene skandale efter den anden - nu hævder Uber pludselig at have haft den bedste uge nogensinde

Uber ramt af møgsag på møgsag: Så slemt står det til for Uber lige nu

DF afviser al snak om at lovliggøre Uber: "Hør nu her. Jeg har ikke tænkt mig at lave en lov, der rummer Uber eller andre pirat-taxifirmaer."

Kampen mellem taxa og Uber ender 4-1 - her er vores kampreferat

Nu løfter Uber sløret for sin fremtid i Danmark - her er tre mulige scenarier.

Landsretten slår fast: Uber-chauffører bryder loven

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Platform Engineer

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S