Danske BEC i stort frasalg: Sælger datterselskab med 160 medarbejdere

It-selskabet BEC sælger sit datterselskab Schantz med 160 medarbejdere til en udenlandsk køber.

Artikel top billede

BEC-datterselskabet Schantz, der har 160 ansatte, sælges til en udenlandsk køber.

Det oplyser BEC til Computerworld.

Det er hollandske Keylane, som leverer forsikrings- og pensions-it i en række lande i Nordeuropa, der køber Schantz.

Dermed skal Schantz satse på det europæiske marked, mens BEC fokuserer på teknologi til danske pengeinstitutter og den danske finanssektor.

"Vi har valgt at sælge Schantz, da deres potentiale rækker ud over landets grænser. BEC's primære fokus er at servicere pengeinstitutter, der opererer i Danmark, samt andre virksomheder i den danske finansielle infrastruktur," udtaler Kurt Nørrisgaard, der er administrerende direktør i BEC og bestyrelsesformand i Schantz.

Læs også: Efter BEC's salg af Schantz til hollandsk selskab: Her er fremtiden for de 160 it-medarbejdere i Danmark

Computerworld kunne allerede i december fortælle, at BEC havde sat Schantz til salg, og at rådgivningsselskabet Atrium Partners var hyret til at styre salgsprocessen.

"Schantz' teknologier er til mere end Danmark, mens BEC's fokus ligger i Danmark," forklarede Kurt Nørrisgaard også i december til Computerworld.

Masser af vækst i Schantz

Schantz, der aflagde årsregnskab for 2016 for få uger siden, har i de senere år haft masser af vækst.

Schantz fik i 2016 en omsætning på 200 millioner kroner og et resultat før skat på 15 millioner.

BEC købte Schantz i 2007. Dengang var der 30 medarbejdere - hvilket altså nu er blevet til 160 medarbejdere.

BEC forventer, at selve handlen er gennemført i anden halvdel af april 2017.

"... og prisen på handlen er fortrolig jf. købsaftalen," lyder det samtidig fra BEC.

Derudover oplyses det, at Schantz vil fortsætte med at være underleverandør til BEC, som dels udvikler egne it-løsninger, dels indkøber og integrerer tredjepartsløsninger fra specialister som Schantz.

BEC har i dag 650 ansatte. BEC kommer med årsregnksab om få uger.

Læs også:

Efter BEC's salg af Schantz til hollandsk selskab: Her er fremtiden for de 160 it-medarbejdere i Danmark

Tjener millioner, men BEC vil sælge sin pensions-guldfugl til udlandet

Sådan køber BEC software til 30 banker på en it-konference

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S