Nyt Europol-samarbejde: Klar med gratis dekrypteringsværktøj mod ransomware

Et nyt værktøj kan anvendes til til dekryptering af filer, der er blevet ramt af en særligt snu type ransomware.

Artikel top billede

Ransomware er et stigende problem for virksomheder og organisationer, der får kidnappet følsomme data cirka hvert 40. sekund.

Men et nyt værktøj gør det nu muligt at neutralisere en særligt udspekuleret variant.

Ransomware-typen Bart blev opdaget i sommeren 2016 og vakte opmærksomhed, fordi den ikke har brug for en internetforbindelse for at kryptere offerets filer og slette systemets såkaldte restore points.

Siden har forskellige udgaver af Bart hærget, men nu har sikkerhedsfirmaet Bitdefender lanceret et gratis dekrypterings-værktøj, der kan befri filer fra alle versioner af den ondsindede software.

Værktøjet er blevet til i samarbejde med Europol og det rumænske politi, der i forbindelse med en efterforskning har fremskaffet de nøgler, Bitdefender skulle bruge for at gøre kål på Bart.

Det gratis dekrypteringsværktøj kan hentes hos portalen No More Ransom, der er et internationalt samarbejde mellem politimyndigheder og sikkerhedsfirmaer til bekæmpelse af malware.

Du kan læse mere om No More Ransom her: Svarer igen på bølge af ransomware-angreb: Ny webportal hjælper med dekrypteringen

Læs også: Ransomware as a service boomer: Så nemt kan menigmand angribe dig med ransomware

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job