Dine kommende pc'er og smartphones bliver dyrere: Derfor må forvente solide prisstigninger i år

Både pc'er og smartphones står til at blive dyrere i år. Smartphone-priserne ventes at stige med 4,3 procent.

Artikel top billede

Det gennemsnitlige pris-niveau for pc'er og smartphone står til at tage et ordentligt hop opad i det kommende år, efter det i årevis ellers har været kutymen, at forbrugerne får mere og mere for de samme penge.

Sådan lyder det fra analysehuset Gartner, som vurderer, at pc-priserne vil stige 1,4 procent, mens mobiltelefon-priserne vil stige 4,3 procent.

Dyrere dele

Prisstigningerne skyldes ifølge Gartner hovedsageligt, at underleverandørerne har skruet op for priserne på de delkomponenter, som telefonernes samles af.

Samtidig ser det ud til, at forbrugernes fokus på pris er slut. I dag går den gennemsnitlige forbruger nemlig ikke så meget op i altid at købe den billigste telefon, lyder det fra Gartner.

Istedet vælger forbrugerne i dag mere en telefon, der passer til deres livsstil, som det hedder.

Også Lenovo har fornylig peget på, at det generelle prisniveau på pc'er står til at stige.

Lenovo-chef Gianfranco Lanci har således sagt, at leverandører af komponenter som DRAM, SSD, batterier og LCD-skærme har svært ved at følge med efterspørgslen, og det får i sagens natur priserne til at stige.

Det kan du læse mere om her: Lenovo-topchef: Pc-priserne kommer til at stige i den kommende tid

Gartner meddeler da også, at priserne på ikke mindst NAND-flash er blevet fordoblet alene siden sommer.
Unge er ligeglade
Ifølge analysehuset vil også priserne på smartphones stige. Det skyldes blandt andet, at to af verdens store producenter, Samsung og Apple, er på vej med nye topmodeller.

Gartner forventer, at der i 2017 vil blive solgt i alt 1,9 milliarder smartphones mod 1,89 milliarder i 2016 samt 426 millioner pc'er og tablet-computer.

Læs også:

Kina opruster: Effekten af ny chip-fabrik til 210 milliarder kroner vil kunne mærkes i hele verden

Superkraftige 3D NAND vil snart afløse de traditionelle flash-SSD'er

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS