Dine kommende pc'er og smartphones bliver dyrere: Derfor må forvente solide prisstigninger i år

Både pc'er og smartphones står til at blive dyrere i år. Smartphone-priserne ventes at stige med 4,3 procent.

Artikel top billede

Det gennemsnitlige pris-niveau for pc'er og smartphone står til at tage et ordentligt hop opad i det kommende år, efter det i årevis ellers har været kutymen, at forbrugerne får mere og mere for de samme penge.

Sådan lyder det fra analysehuset Gartner, som vurderer, at pc-priserne vil stige 1,4 procent, mens mobiltelefon-priserne vil stige 4,3 procent.

Dyrere dele

Prisstigningerne skyldes ifølge Gartner hovedsageligt, at underleverandørerne har skruet op for priserne på de delkomponenter, som telefonernes samles af.

Samtidig ser det ud til, at forbrugernes fokus på pris er slut. I dag går den gennemsnitlige forbruger nemlig ikke så meget op i altid at købe den billigste telefon, lyder det fra Gartner.

Istedet vælger forbrugerne i dag mere en telefon, der passer til deres livsstil, som det hedder.

Også Lenovo har fornylig peget på, at det generelle prisniveau på pc'er står til at stige.

Lenovo-chef Gianfranco Lanci har således sagt, at leverandører af komponenter som DRAM, SSD, batterier og LCD-skærme har svært ved at følge med efterspørgslen, og det får i sagens natur priserne til at stige.

Det kan du læse mere om her: Lenovo-topchef: Pc-priserne kommer til at stige i den kommende tid

Gartner meddeler da også, at priserne på ikke mindst NAND-flash er blevet fordoblet alene siden sommer.
Unge er ligeglade
Ifølge analysehuset vil også priserne på smartphones stige. Det skyldes blandt andet, at to af verdens store producenter, Samsung og Apple, er på vej med nye topmodeller.

Gartner forventer, at der i 2017 vil blive solgt i alt 1,9 milliarder smartphones mod 1,89 milliarder i 2016 samt 426 millioner pc'er og tablet-computer.

Læs også:

Kina opruster: Effekten af ny chip-fabrik til 210 milliarder kroner vil kunne mærkes i hele verden

Superkraftige 3D NAND vil snart afløse de traditionelle flash-SSD'er

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Incident og problem manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S