Dine kommende pc'er og smartphones bliver dyrere: Derfor må forvente solide prisstigninger i år

Både pc'er og smartphones står til at blive dyrere i år. Smartphone-priserne ventes at stige med 4,3 procent.

Artikel top billede

Det gennemsnitlige pris-niveau for pc'er og smartphone står til at tage et ordentligt hop opad i det kommende år, efter det i årevis ellers har været kutymen, at forbrugerne får mere og mere for de samme penge.

Sådan lyder det fra analysehuset Gartner, som vurderer, at pc-priserne vil stige 1,4 procent, mens mobiltelefon-priserne vil stige 4,3 procent.

Dyrere dele

Prisstigningerne skyldes ifølge Gartner hovedsageligt, at underleverandørerne har skruet op for priserne på de delkomponenter, som telefonernes samles af.

Samtidig ser det ud til, at forbrugernes fokus på pris er slut. I dag går den gennemsnitlige forbruger nemlig ikke så meget op i altid at købe den billigste telefon, lyder det fra Gartner.

Istedet vælger forbrugerne i dag mere en telefon, der passer til deres livsstil, som det hedder.

Også Lenovo har fornylig peget på, at det generelle prisniveau på pc'er står til at stige.

Lenovo-chef Gianfranco Lanci har således sagt, at leverandører af komponenter som DRAM, SSD, batterier og LCD-skærme har svært ved at følge med efterspørgslen, og det får i sagens natur priserne til at stige.

Det kan du læse mere om her: Lenovo-topchef: Pc-priserne kommer til at stige i den kommende tid

Gartner meddeler da også, at priserne på ikke mindst NAND-flash er blevet fordoblet alene siden sommer.
Unge er ligeglade
Ifølge analysehuset vil også priserne på smartphones stige. Det skyldes blandt andet, at to af verdens store producenter, Samsung og Apple, er på vej med nye topmodeller.

Gartner forventer, at der i 2017 vil blive solgt i alt 1,9 milliarder smartphones mod 1,89 milliarder i 2016 samt 426 millioner pc'er og tablet-computer.

Læs også:

Kina opruster: Effekten af ny chip-fabrik til 210 milliarder kroner vil kunne mærkes i hele verden

Superkraftige 3D NAND vil snart afløse de traditionelle flash-SSD'er

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du være med til at udvikle PETs ITSM-platform?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Shure Scandinavia A/S

Signal Processing Developer with Ambitions

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly