Ny app fra Forbrugerrådet advarer dig, når der er phishing-mails i omløb

Phishingmails og ransomware-angreb er et stigende problem for både virksomheder og menigmand, men nu kan en app måske være med til at forebygge de mange angreb

Artikel top billede

Omkring hver syvende dansker har oplevet af blive snydt på nettet, viser en ny rapport fra Forbrugerrådet Tænk, hvilket svarer til cirka 600.000 skuffede danskere.

Og tendensen er stigende.

I perioden fra 2011 til 2016 er antallet af anmeldelser om databedrageri steget fra 647 tilfælde i 2011 til 22.339 i 2016.

Der er dermed sket en mangedobling af danskernes anmeldelser af digitalt bedrageri på bare fem år. 

Som et modsvar mod den stigende tendens har Forbrugerrådet Tænk i samarbejde med Det Kriminalpræventive Råd og TrygFonden udviklet en app, der skal hjælpe forbrugere til at blive klædt bedre på mod de it-kriminelle.

Appen hedder Mit Digitale Selvforsvar og findes gratis til både iOS og Android.

Advarer mod phishing-kampagner

App'en 'Mit digitale selvforsvar' skal ruste forbrugerne til at passe på deres personlige oplysninger, hjælpe dem med at gennemskue fup på nettet og undgå it-kriminalitet.

Måske den vigtigste funktion i appen er et løbende advarselsfeed fra eksempelvis Nets, der advarer mod phishingmails i omløb. Andre samarbejdspartnere er blandt andet NC2, Danske Bank, Nordea, Forbrugerombudsmanden og E-mærket.

"App'en er unik, fordi den både advarer om aktuelle trusler med live-advarsler, tilbyder redskaber, råd og vejledning til sikker færden på nettet og endelig hjælper dem, der uheldigvis er blevet ofre for it-kriminalitet," siger Henrik Dam, formand for Kriminalpræventive Råd, som finansierer udviklingen af app'en.

I appen finder du også en god mængde viden til at undgå at havne i phishing-suppedasen samt viden til, hvad du skal gøre, hvis du frygter at have åbnet en ondsindet fil eller din computer bliver ramt af ransomware. 

Imens nogle af rådene og informationerne virker banale, er det måske en god ide at dele appen med virksomhedens ansatte, som måske ikke forstår vigtigheden ved it-sikkerhed. 

Læs også: Ransomware as a service boomer: Så nemt kan menigmand angribe dig med ransomware

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network