Storleverandør af iPhones står klar til at overtage stor del af Toshiba

Det taiwanske kæmpeselskab Foxconn er klar til at tilbyde Toshiba 190 milliarder kroner for en stor del af det japanske firma.

Artikel top billede

Det taiwanske teknologiselskab Foxconn er mest kendt som Apples hovedleverandør af iPhones og iPad-tablet-computere, der samles i millionvis på Foxconns gigantiske fabrikker i Kina, der mest minder om byer.

Nu står Foxconn angiveligt klar til at købe hele Toshibas chipforretning, som det japanske selskab forsøger at sælge. 

Foxconn er angiveligt klar til at tilbyde Toshiba 190 milliarder kroner for chip-forretningen, der ikke mindst består af stor-produktion af NAND-flash og hukommelseschip.

Alle Toshibas fabrikker på området befinder sig i Japan, der engang var en magtfaktor inden for chip-produktion.

Som det er tilfældet inden for mange andre områder, har der i de senere år været stort pres på fra kinesiske producenter, der gradvist har ædt markedsandele.

Toshiba har i flere år haft svært ved at følge med ikke mindst konkurrenten Samsung på ikke mindst storage-området, hvor Samsung har forbedret produktions-processerne ganske markant i forhold til Toshiba.

Det er vurderingen, at lige præcis Foxconn som ny ejer vil kunne give Toshiba-forretningen mulighed og volumen til at kunne komme på omdrejningshøjde med rivalerne.

Foxconn har i nogle år været i gang med at købe op overalt i verden. Selskabet har for tiden fabrikker i USA, Asien, Europa og Sydamerika.

Foxconn er også i gang med japanske Sharp, hvilket du kan læse mere om her: Omstridt kinesisk kæmpe-firma i gang med at købe japanske Sharp

Toshiba står nu med flere interesserede købere, som foruden Foxconn tæller sydkoreanske SK Hynix samt kapitalfonden Silver Lake. Begge byder dog angiveligt langt mindre end Foxconn.

Det kan du læse mere om her: Opkøbere sværmer om Toshibas chip-forretning: Første bud er afgivet

Toshiba er interesseret i så høj en pris som mulig, da salget af chip-forretningen alene er nødvendig, fordi Toshiba mangler midler til at dække den gigantiske nedskrivning, som selskabet har været tvunget til at gennemføre på datterselskabet Westinghouse Electric, der bygger atomkraftværker.

Westinghouse gik konkurs for et par måneder siden.

Læs også: Toshiba i dyb krise: Kan blive tvunget til at skrotte pc-forretningen efter enorme nedskrivninger

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S