Storleverandør af iPhones står klar til at overtage stor del af Toshiba

Det taiwanske kæmpeselskab Foxconn er klar til at tilbyde Toshiba 190 milliarder kroner for en stor del af det japanske firma.

Artikel top billede

Det taiwanske teknologiselskab Foxconn er mest kendt som Apples hovedleverandør af iPhones og iPad-tablet-computere, der samles i millionvis på Foxconns gigantiske fabrikker i Kina, der mest minder om byer.

Nu står Foxconn angiveligt klar til at købe hele Toshibas chipforretning, som det japanske selskab forsøger at sælge. 

Foxconn er angiveligt klar til at tilbyde Toshiba 190 milliarder kroner for chip-forretningen, der ikke mindst består af stor-produktion af NAND-flash og hukommelseschip.

Alle Toshibas fabrikker på området befinder sig i Japan, der engang var en magtfaktor inden for chip-produktion.

Som det er tilfældet inden for mange andre områder, har der i de senere år været stort pres på fra kinesiske producenter, der gradvist har ædt markedsandele.

Toshiba har i flere år haft svært ved at følge med ikke mindst konkurrenten Samsung på ikke mindst storage-området, hvor Samsung har forbedret produktions-processerne ganske markant i forhold til Toshiba.

Det er vurderingen, at lige præcis Foxconn som ny ejer vil kunne give Toshiba-forretningen mulighed og volumen til at kunne komme på omdrejningshøjde med rivalerne.

Foxconn har i nogle år været i gang med at købe op overalt i verden. Selskabet har for tiden fabrikker i USA, Asien, Europa og Sydamerika.

Foxconn er også i gang med japanske Sharp, hvilket du kan læse mere om her: Omstridt kinesisk kæmpe-firma i gang med at købe japanske Sharp

Toshiba står nu med flere interesserede købere, som foruden Foxconn tæller sydkoreanske SK Hynix samt kapitalfonden Silver Lake. Begge byder dog angiveligt langt mindre end Foxconn.

Det kan du læse mere om her: Opkøbere sværmer om Toshibas chip-forretning: Første bud er afgivet

Toshiba er interesseret i så høj en pris som mulig, da salget af chip-forretningen alene er nødvendig, fordi Toshiba mangler midler til at dække den gigantiske nedskrivning, som selskabet har været tvunget til at gennemføre på datterselskabet Westinghouse Electric, der bygger atomkraftværker.

Westinghouse gik konkurs for et par måneder siden.

Læs også: Toshiba i dyb krise: Kan blive tvunget til at skrotte pc-forretningen efter enorme nedskrivninger

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    A&Til

    Innovationskonsulent

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S