Storleverandør af iPhones står klar til at overtage stor del af Toshiba

Det taiwanske kæmpeselskab Foxconn er klar til at tilbyde Toshiba 190 milliarder kroner for en stor del af det japanske firma.

Artikel top billede

Det taiwanske teknologiselskab Foxconn er mest kendt som Apples hovedleverandør af iPhones og iPad-tablet-computere, der samles i millionvis på Foxconns gigantiske fabrikker i Kina, der mest minder om byer.

Nu står Foxconn angiveligt klar til at købe hele Toshibas chipforretning, som det japanske selskab forsøger at sælge. 

Foxconn er angiveligt klar til at tilbyde Toshiba 190 milliarder kroner for chip-forretningen, der ikke mindst består af stor-produktion af NAND-flash og hukommelseschip.

Alle Toshibas fabrikker på området befinder sig i Japan, der engang var en magtfaktor inden for chip-produktion.

Som det er tilfældet inden for mange andre områder, har der i de senere år været stort pres på fra kinesiske producenter, der gradvist har ædt markedsandele.

Toshiba har i flere år haft svært ved at følge med ikke mindst konkurrenten Samsung på ikke mindst storage-området, hvor Samsung har forbedret produktions-processerne ganske markant i forhold til Toshiba.

Det er vurderingen, at lige præcis Foxconn som ny ejer vil kunne give Toshiba-forretningen mulighed og volumen til at kunne komme på omdrejningshøjde med rivalerne.

Foxconn har i nogle år været i gang med at købe op overalt i verden. Selskabet har for tiden fabrikker i USA, Asien, Europa og Sydamerika.

Foxconn er også i gang med japanske Sharp, hvilket du kan læse mere om her: Omstridt kinesisk kæmpe-firma i gang med at købe japanske Sharp

Toshiba står nu med flere interesserede købere, som foruden Foxconn tæller sydkoreanske SK Hynix samt kapitalfonden Silver Lake. Begge byder dog angiveligt langt mindre end Foxconn.

Det kan du læse mere om her: Opkøbere sværmer om Toshibas chip-forretning: Første bud er afgivet

Toshiba er interesseret i så høj en pris som mulig, da salget af chip-forretningen alene er nødvendig, fordi Toshiba mangler midler til at dække den gigantiske nedskrivning, som selskabet har været tvunget til at gennemføre på datterselskabet Westinghouse Electric, der bygger atomkraftværker.

Westinghouse gik konkurs for et par måneder siden.

Læs også: Toshiba i dyb krise: Kan blive tvunget til at skrotte pc-forretningen efter enorme nedskrivninger

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S