Danske Endomondo fyrer hver tredje medarbejder

Danske Endomondo fyrer hver tredje medarbejder. "Ikke noget odiøst i denne runde," siger direktør.

Artikel top billede

Den danske løbe-app Endomondo fyrer hver tredje af virksomhedens 45 ansatte i en fyringsrunde.

Det skriver finans.dk.

Endomondo har gennem de seneste år opnået stor popularitet hos millioner af brugere med sin løbe-app til smartphones, og i 2015 blev virksomheden solgt til den amerikanske producent af sportstøj Under Armour for 575 millioner danske kroner.

Læs også: Danske Endomondo solgt for halv milliard kroner

Før salget til Under Amour havde Endomondo kun en enkelt gang leveret sorte tal på bundlinjen, men til gengæld kunne virksomheden tilbyde de nye ejere knap 25 millioner løbeglade brugere.

Fyringer skyldes centraliseringer

Til finans.dk siger Morten Keldebæk, der er general manager i virksomheden, at det netop er indlemmelsen i Under Armour-koncernen, der nu er årsagen til, at det er nødvendigt for Endomondo at afskedige i alt 14 medarbejdere. 

"Siden vi blev købt for to år siden, har Under Armour alignet organisationen. Det betyder, at man kan spare nogle penge ved at centralisere funktioner som marketing, HR og finans, så vi ikke laver det samme i København, Amsterdam og Baltimore. Der er ikke noget odiøst i denne runde - man er nødt til at høste de effektiviseringsmuligheder, der er," siger han til Finans.

Læs også: Million-salg til amerikansk tøj-firma kan have været sidste udkald for Endomondo

Modtager af stor dansk it-pris

Endomondo har gennem de seneste år været hyldet som en af Danmarks store iværksætter-succeser, og i 2016 modtog den ene af virksomhedens stiftere, Mette Lykke, IT-Prisen, som brancheforeningen IT-Branchen uddeler i samarbejde med Computerworld.

Begrundelsen var dengang, at Endomondo-stifterne på visionær vis havde forudsagt den indflydelse, som onlinefællesskaber og GPS-udstyrede telefoner kan skabe.

Endomondo blev stiftet i 2007 af Mette Lykke i samarbejde med Christian Birk og Jakob Nordenhof Jønck.

Stifter: Mange havde kastet håndklædet i ringen
I et interview med Computerworld har Mette Lykke fortalte om stiftelsen af virksomheden:

"Vi hang i i de første år, for det tog noget tid, inden teknologien muliggjorde konceptet. Jeg tror, at der er mange, der ville have kastet håndklædet tidligere

"Vi er jo tre stiftere, og vi gik uden løn de første 18 måneder. Det var ikke noget, vi havde regnet med - hvilket nok var godt nok, for så er det ikke sikkert, at vi havde gjort det. Men sådan blev det."

Læs også:

"Det tog noget tid, inden teknologien muliggjorde konceptet. Jeg tror, at mange ville have kastet håndklædet"

Danske iværksættere: Vi kan forudsige, hvornår du løber næste gang

Populær dansk løbe-app dropper Silicon Valley: Derfor foretrækker vi København

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse