Danske Endomondo fyrer hver tredje medarbejder

Danske Endomondo fyrer hver tredje medarbejder. "Ikke noget odiøst i denne runde," siger direktør.

Artikel top billede

Den danske løbe-app Endomondo fyrer hver tredje af virksomhedens 45 ansatte i en fyringsrunde.

Det skriver finans.dk.

Endomondo har gennem de seneste år opnået stor popularitet hos millioner af brugere med sin løbe-app til smartphones, og i 2015 blev virksomheden solgt til den amerikanske producent af sportstøj Under Armour for 575 millioner danske kroner.

Læs også: Danske Endomondo solgt for halv milliard kroner

Før salget til Under Amour havde Endomondo kun en enkelt gang leveret sorte tal på bundlinjen, men til gengæld kunne virksomheden tilbyde de nye ejere knap 25 millioner løbeglade brugere.

Fyringer skyldes centraliseringer

Til finans.dk siger Morten Keldebæk, der er general manager i virksomheden, at det netop er indlemmelsen i Under Armour-koncernen, der nu er årsagen til, at det er nødvendigt for Endomondo at afskedige i alt 14 medarbejdere. 

"Siden vi blev købt for to år siden, har Under Armour alignet organisationen. Det betyder, at man kan spare nogle penge ved at centralisere funktioner som marketing, HR og finans, så vi ikke laver det samme i København, Amsterdam og Baltimore. Der er ikke noget odiøst i denne runde - man er nødt til at høste de effektiviseringsmuligheder, der er," siger han til Finans.

Læs også: Million-salg til amerikansk tøj-firma kan have været sidste udkald for Endomondo

Modtager af stor dansk it-pris

Endomondo har gennem de seneste år været hyldet som en af Danmarks store iværksætter-succeser, og i 2016 modtog den ene af virksomhedens stiftere, Mette Lykke, IT-Prisen, som brancheforeningen IT-Branchen uddeler i samarbejde med Computerworld.

Begrundelsen var dengang, at Endomondo-stifterne på visionær vis havde forudsagt den indflydelse, som onlinefællesskaber og GPS-udstyrede telefoner kan skabe.

Endomondo blev stiftet i 2007 af Mette Lykke i samarbejde med Christian Birk og Jakob Nordenhof Jønck.

Stifter: Mange havde kastet håndklædet i ringen
I et interview med Computerworld har Mette Lykke fortalte om stiftelsen af virksomheden:

"Vi hang i i de første år, for det tog noget tid, inden teknologien muliggjorde konceptet. Jeg tror, at der er mange, der ville have kastet håndklædet tidligere

"Vi er jo tre stiftere, og vi gik uden løn de første 18 måneder. Det var ikke noget, vi havde regnet med - hvilket nok var godt nok, for så er det ikke sikkert, at vi havde gjort det. Men sådan blev det."

Læs også:

"Det tog noget tid, inden teknologien muliggjorde konceptet. Jeg tror, at mange ville have kastet håndklædet"

Danske iværksættere: Vi kan forudsige, hvornår du løber næste gang

Populær dansk løbe-app dropper Silicon Valley: Derfor foretrækker vi København

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S