Danske Endomondo fyrer hver tredje medarbejder

Danske Endomondo fyrer hver tredje medarbejder. "Ikke noget odiøst i denne runde," siger direktør.

Artikel top billede

Den danske løbe-app Endomondo fyrer hver tredje af virksomhedens 45 ansatte i en fyringsrunde.

Det skriver finans.dk.

Endomondo har gennem de seneste år opnået stor popularitet hos millioner af brugere med sin løbe-app til smartphones, og i 2015 blev virksomheden solgt til den amerikanske producent af sportstøj Under Armour for 575 millioner danske kroner.

Læs også: Danske Endomondo solgt for halv milliard kroner

Før salget til Under Amour havde Endomondo kun en enkelt gang leveret sorte tal på bundlinjen, men til gengæld kunne virksomheden tilbyde de nye ejere knap 25 millioner løbeglade brugere.

Fyringer skyldes centraliseringer

Til finans.dk siger Morten Keldebæk, der er general manager i virksomheden, at det netop er indlemmelsen i Under Armour-koncernen, der nu er årsagen til, at det er nødvendigt for Endomondo at afskedige i alt 14 medarbejdere. 

"Siden vi blev købt for to år siden, har Under Armour alignet organisationen. Det betyder, at man kan spare nogle penge ved at centralisere funktioner som marketing, HR og finans, så vi ikke laver det samme i København, Amsterdam og Baltimore. Der er ikke noget odiøst i denne runde - man er nødt til at høste de effektiviseringsmuligheder, der er," siger han til Finans.

Læs også: Million-salg til amerikansk tøj-firma kan have været sidste udkald for Endomondo

Modtager af stor dansk it-pris

Endomondo har gennem de seneste år været hyldet som en af Danmarks store iværksætter-succeser, og i 2016 modtog den ene af virksomhedens stiftere, Mette Lykke, IT-Prisen, som brancheforeningen IT-Branchen uddeler i samarbejde med Computerworld.

Begrundelsen var dengang, at Endomondo-stifterne på visionær vis havde forudsagt den indflydelse, som onlinefællesskaber og GPS-udstyrede telefoner kan skabe.

Endomondo blev stiftet i 2007 af Mette Lykke i samarbejde med Christian Birk og Jakob Nordenhof Jønck.

Stifter: Mange havde kastet håndklædet i ringen
I et interview med Computerworld har Mette Lykke fortalte om stiftelsen af virksomheden:

"Vi hang i i de første år, for det tog noget tid, inden teknologien muliggjorde konceptet. Jeg tror, at der er mange, der ville have kastet håndklædet tidligere

"Vi er jo tre stiftere, og vi gik uden løn de første 18 måneder. Det var ikke noget, vi havde regnet med - hvilket nok var godt nok, for så er det ikke sikkert, at vi havde gjort det. Men sådan blev det."

Læs også:

"Det tog noget tid, inden teknologien muliggjorde konceptet. Jeg tror, at mange ville have kastet håndklædet"

Danske iværksættere: Vi kan forudsige, hvornår du løber næste gang

Populær dansk løbe-app dropper Silicon Valley: Derfor foretrækker vi København

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S