Overraskende udmelding: De første 5G-smartphones er klar til dig allerede om to år

Allerede i 2019 kan vi forvente at se de første 5G-smartphones på markedet, lyder den overraskende melding fra en af mobilindustriens store spillere.

Artikel top billede

(Foto: Copyright (2007) Craig Jewell / Craig Jewell)

Selvom der har været meget snak om 5G i de senere år i teleindustrien, har den generelle opfattelse været, at 5G først for alvor vil begynde at røre på sig fra 2020 og i årene frem.

En udtalelse fra en Qualcomm-chef får dog i disse dage meget opmærksomhed på nettet på grund af et lidt overraskende budskab:

De første 5G-smartphones kan ramme markedet allerede i sommeren 2019.

Det er blandt andet på Lightreading.com, at man kan læse udmeldingen fra Qualcomm:

"Vi satser på 5G NR (new radio, red.) smartphones i midten af 2019," lyder det fra Sherif Hanna, senior manager inden for Snapdragon-modems hos Qualcomm.

Lightreading.com skriver, at Qualcomm kom med de første spæde forsøg på 5G-modems i oktober 2016. I andet halvår i år vil de første pilot-produkter nå telefonproducenterne, hvorefter de kan eksperimentere i 2018.

Det er dog samtidig interessant, at Qualcomm udtaler, at de første 5G-modems vil have den særlige egenskab, at de både har forbindelse til 5G og LTE/4G, det nuværende mobilnetværk.

Det er en anden tilgang, end da 4G fandt vej til telefonerne. 4G-telefonerne kan ganske vist også anvende 3G, men det er mere som backup, hvor der så skiftes mellem 4G og 3G efter behov.

Med 5G NR-modemmerne ser det ud til, at der både vil være forbindelse til 5G og 4G hele tiden, hvilket ifølge Lightreading.com blandt andet kan have noget at gøre med de frekvensbånd, der anvendes.

Læs også: Sidste skridt før 5G: Nu kommer LTE-Advanced Pro buldrende med gigabit-hastigheder

Selvom det altså ser ud til, at de første 5G-smartphones kan være på markedet om blot et par år, skal man huske på, at de ikke er meget værd, før der også er kommercielle 5G-netværk med god dækning.

Analysefirmaet som Strategy Analytics skriver da også som en kommentar til udmeldingen fra Qualcomm, at de nye modems kun er et første skridt på 5G-rejsen.

"Strategy Analytics forudser, at de smartphones, der ankommer i andet halvår 2019, mere vil have til formål at teste netværk og specikationen."

"Det er ikke før 2020, at 5G før alvor vil begynde at få fart på. På det tidspunkt vil der have være udviklet på teknologien i adskillige år, specikationerne vil være på plads, og netværkspektrum vil være uddelt i nogle lande."

Læs også:

Sidste skridt før 5G: Nu kommer LTE-Advanced Pro buldrende med gigabit-hastigheder

Nye bredbåndsløsninger buldrer frem: Trådløst 5G kan snart levere det samme som fiber

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect