Vild uenighed om pc-salget: Er salget i vækst eller (stadig) på vej ned med høj fart?

To forskellige store analysehuse giver forskellige billeder på pc-markedet. For hvad er egentlig en pc?

Artikel top billede

Markedet for de traditionelle computere har været faldende de seneste år.

Mobiler og tablet-computer overtager stadig flere af pc'ens opgaver, og nogle brugere opgiver helt at eje en pc i hjemmet.

Nu er nye kvartalsestimater på pc-salget udkommet, og alt efter hvem du spørger, er der enten godt nyt til pc-producenterne eller blot endnu et søm i pc'ens ligkiste.

Ifølge analysehuset IDC er pc-salget i første kvartal steget med 0,6 procent i forhold til samme kvartal sidste år.

Det er den første vækst i salget af pc'er i fem år. Blandt grundene er et højere antal solgte computere end forventet samt et stort skub i antal solgte Chromebook-computere i USA.

Mere dystert ser det ud hos analysehuset Gartner.

Her estimerer analysehuset, at salget af pc'er i første kvartal 2017 er faldet 2,4 procent, og at pc-salget for første gang siden 2008 kommer ned under 63 millioner solgte enheder i et enkelt kvartal (ifølge Gartners tal).

Forskellen bunder ud i metoden og definitionen af en pc. IDC medregner ikke tablets og 2-i-1-computere som eksempelvis Surface Book eller Pro 3, men medregner derimod Googles lette Chromebooks.

Gartner regner Windows 10-tablets og 2-i-1-computere med i regnskabet, men regner ikke Chromebook-computere med i det større estimat.

IDC: Markedet er stadig presset
Begge analyseselskaber er dog stadig enige om hvor markedet for den traditionelle computer er på vej hen.

"Det traditionelle marked er stadig på vej nedad, og sådan vil det nok blive ved med. Ud over smartphonens overtagelse, er vores computere begyndt at blive så gode, at vi ikke har behov for at udskifte dem i lige så høj grad som tidligere," forklarer Anders Elbak dansk analysechef hos IDC til Computerworld.

Smartphones overtager stadig flere arbejdsopgaver fra computeren, og derfor køber vi færre computere, ligesom applikationer bliver mindre platformsafhængige.

"For bare få år siden købte vi en bærbar computer til at se Netflix, høre Spotify eller skrive en opgave på, men nu findes Spotify indbygget i anlægget, Netflix indbygget i vores smart-TV og vi kan skrive mails på vores tablets - og vores smartphone kan samtidig det hele," siger Anders Elbak.

Dertil kommer manglen på hardware, der betyder, at producenterne knap nok kan følge med den eksisterende efterspørgel. Det er særligt hukommelse og SSD'er, som der er en stor mangel på.

De to mest populære mærker er HP og Lenovo.

Læs også: Apple har længe holdt stand - men nu rasler Mac-salget ned for første gang i 15 år

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S