"Jeg tror, at vi i fremtiden kommer til at se tilbage på Ubers forretningsmodel på samme måde, som vi for 100 år siden så på introduktionen af samlebåndet"

Interview: En række nye kontroversielle tjenester vil tage over, hvor Uber slap, mener Claus Skytte, ekspert i deleøkonomi.

Artikel top billede

Tirsdag formiddag kørte de danske Uber-chauffører deres sidste tur i Danmark.

Men selvom Uber lukker, så lever ideen bag videre. 

Det mener den danske forfatter og ekspert i deleøkonomi Claus Skytte.

"Jeg tror, at vi i fremtiden kommer til at se tilbage på Ubers forretningsmodel på samme måde, som vi for 100 år siden så på introduktionen af samlebåndet, " siger han til Computerworld.

For ifølge Claus Skytte har Uber har vist, at det med ny teknologi og en ny forretningsmodel findes en anden og mere rational måde at organisere persontransporten på.

Læs også: Alarmklokkerne bimler for danske virksomheder: Sats på deleøkonomien eller dø

Nye provokerende apps

Derfor har vi efter lukningen også set, at en række nye apps med lignende forretningsmodeller er skudt frem i bestræbelserne på at erobre de kunder og chauffører, som Uber nu efterlader. 

En række tidligere Uber-chauffører har stiftet virksomheden Habil, der forsøger at undgå at blive omfattet af taxilovens reguleringer ved at tilbyde fragt af pakker.

Du kan eksempelvis få fragtet din taske med Habil, men virksomheden lægger ikke skjul på, at taskens ejer samtidig får mulighed for at køre med på turen.

Læs også: Den danske Uber-chauffør Nicolai lader sig ikke kue af lukning: Fortsætter som undergrunds-chauffør

Et andet initiativ er kørselsappen Avanti, der er stiftet af den liberale aktivist Lars Kragh Andersen, som til Berlingske Business siger:

"Vi bekymrer os ikke om, hvad der er lovligt eller ulovligt. Vi bekymrer os om, hvad der er rigtigt eller forkert. "

Stifteren af den dansk-norske kørsels-app Haxi, Aleksander Soender, har ligeledes fortalt til Computerworld, at han ser et hul i markedet efter Ubers lukning i Danmark.

Claus Skytte ser dog mest af alt disse initiativer som provokationer.

Han sammenligner det med udviklingen indenfor fildeling, som vi så tilbage i starten af årtusindet, da musikbranchen fik lukket Napster. 

Efter lukningen af Napster vrimlede det ligeledes med alternativer, der ofte var kendetegnet ved kun at have skuldertræk til overs for ophavsretsloven.

Læs også: Napster ændrede musikbranchen for altid - gentager Uber nu historien for taxibranchen?

Zebraerne kommer

Efter lanceringen af Napster gik der årrække før først Apple med sin iTunes-forretning og til sidst Spotify med sin streaming-model fik knækket koden og lanceret et lovligt alternativ til fildelingen. 

Claus Skytte vurderer, at vi på markedet for persontransport ligeledes kommer til at vente en årrække på, at nogen knækker koden og finder en forretningsmodel, der kan tilfredstille kunderne, branchen og det politiske miljø i Danmark. 

Det vil dog ifølge Claus Skytte kræve en revision af taxiloven.

"I de seneste år har der været stor fokus på ‘unicorns (virksomheder med en værdi på mere end 1 milliard dollar, red), men jeg tror, at vi vil se, at de såkaldte zebras vil have en langt større muligheder for at overleve på i velfærdssamfund som det danske. ‘Zebras' er virksomheder, der ikke blot tjener aggressive amerikanske venturekapitalisters interesse, men også tager deres samfundsansvar alvorligt," forklarer Claus Skytte. 

Han forestiller sig, at denne type samfundsansvarlige deleøkonomiske koncepter kan hjælpes på vej, hvis vi indfører en mærkningsordning, der kan fungere som en blåstempling af deleøkonomiske tjenester. 

"Jeg forestiller mig, at vi ligesom at vi har e-mærket, kan indføre et d-mærke, der tildeles virksomheder, der kan dokumentere, at folk som bruger platformen betaler skat og er omfattet af forsikrings- og pensionsordninger," lyder det fra ham.

Læs også:
Transport-dele-tjenesten Haxi øjner hul i markedet efter Ubers farvel: "Vi ser en kæmpe-mulighed i både København og resten af Danmark"

Stor østeuropæisk taxi-app vil ind på den danske marked efter Ubers afsked: "Vi er på udkig efter danske vogne"

Den danske taxibranche jubler over Uber-lukning - men betyder det nu, at al innovationen stopper?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S