Har livsfarlige design-fejl: Du skal kassere disse USB-opladere med det samme

Sikkerhedsmyndighed i Sverige advarer om en stribe konkrete USB-opladere, der både kan give stød og bryde i brand og derfor trækkes tilbage fra markedet. Se de 14 opladere her.

Artikel top billede

En af de falske og farlige opladere.

Der er alvorlige problemer med både design og mærkning i lang række USB-opladere.

Det viser en ny stor undersøgelse fra den svenske myndighed Elsikkerhedsværket.

Undersøgelsen af kvaliteten og sikkerheden i USB-opladere (eller manglen på samme) er stadig i fuld gang. Indtil videre er 14 konkrete opladere blevet udpeget som værende decideret farlige, mens yderligere 46 skal testes i den kommende tid.

Det er dog de 14 opladere, som menes at have de mest alvorlige fejl og mangler.

Det betyder også, at der allerede er indført et salgsstop, ligesom allerede solgte opladere trækkes tilbage.  

"Bemærkningerne er så alvorlige, at produkterne skal trækkes tilbage fra forbrugeren," skriver Elsikkerhedsværket.

Mange kopi-opladere har fejl

En del af problemerne skyldes, at der er tale om kopi-produkter.

"Det er værd at bemærke, at syv af USB-opladerne ikke bærer fabrikantens navn eller varemærke," konkluderes det.

"Elsikkerhedsværket har også en mistanke om, at Nokia-laderen er en piratkopi, at Lidu-opladeren er et forsøg på at efterligne Samsungs ved hjælp af vildledende mærkning, og at de to opladere, der er markeret med FoxInk, forsøger at efterligne Apples opladere med vildledende mærkning."

Se de 14 opladere

Elsikkerhedsværket har publiceret en liste med de 14 opladere, den er gal med.

Flere af dem er blandt andet solgt via CDON.com, som en del danskere også anvender.

Derudover er det en kendt sag, at der også her i Danmark florerer en del kopi-opladere og opladere af tvivlsom kvalitet.

Computerworld er i gang med at undersøge, om de 14 konkrete opladere også er solgt direkte på det danske marked.

Uanset hvad skal man ikke tage chancen og fortsætte med at anvende en oplader, hvis den ikke overholder de nødvendige sikkerhedsstandarder og -krav.

Elsikkerhedsværket skriver om flere af de 14 opladere, at de er livsfarlige, fordi designet ikke er i orden.

"Disse alvorlige mangler kan medføre elektrisk stød eller brand, og når plastmaterialet i adapterhuset ikke er brandsikkert, forøges risikoen for brandspredning," lyder det eksempelvis om en af de opladere, der efterligner Apples egen iPhone-oplader.

Også problemer med ægte opladere

Selv med helt lovlige og ægte opladere, der overholder sikkerhedsstandarderne, kan der opstå problemer.

Det betyder også, at Sikkerhedsstyrelsen her i Danmark generelt anbefaler, at man ikke oplader elektroniske enheder om natten. Skulle der opstå brand om dagen, er chancen for at opdage det i tide nemlig bedre. Læs mere om det her.

Samtidig har eksempelvis Apple tidligere selv produceret opladere, der viste sig at være problematiske.

Det førte sidste år til, at flere hundrede tusinde Apple-opladere skulle ombyttes på det danske marked. Den sag kan du læse mere om her.

Læs også:

Sikkerhedsstyrelsen: Derfor skal du ikke oplade din telefon om natten

Humac har byttet 300.000 farlige Apple-opladere i Danmark - nu trækker Apple stikket

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job