Danske outsourcing-priser styrtdykker - yderligere prisfald kan ventes i de kommende år

Prisen på en gennemsnitlig outsourcingaftale er det seneste år faldet voldsomt. Det kan tilskrives vakse kunder, der jævnligt regulerer deres aftaler. Det kommer kun til at gå en vej de kommende år.

Artikel top billede

Øget fokus på at gennemgå kontrakter løbende presser priserne ned. Det viser en ny rapport fra Zangenberg Group.

Kunderne får mere og mere for pengene. Dygtige kontraktansvarlige hos landets virksomheder og i det offentlige er med til at mose prisen på en gennemsnitlig outsourcingaftale i bund.

Det konkluderer en ny rapport fra Zangenberg Group. 

"Vi kan se, at kunderne er blevet bedre og bedre til på den ene side, at få forhandlet en ordentlig aftale hjem til at begynde med, og på den anden side at få lavet nogle aftaler med forskellige former for prisreguleringsmekanismer," siger Henrik Zangenberg, der er stifter og direktør hos Zangenberg Group.

Voldsomt fald

I følge rapporten har kundernes fokus på, at få afstemt deres kontrakter med de løbende priser på markedet fået prisen på en gennemsnitlig outsourcingaftale til at falde med 10 procent i løbet af 2016.

Det sker i et marked der ellers er opadgående.

Det seneste år er markedet steget med 2,5 procent og it-servicemarkedet udgør i dag en værdi på mere 44 milliarder kroner. 

"Man er begyndt at have nogle processer, hvor man med et fast interval går sine kontrakter igennem og finder ud af, om priserne er rigtige. Det er ligesom at ansætte parkeringsvagter. De mennesker tjener deres løn hjem rigtig mange gange," forklarer Henrik Zangenberg. 

Han har de seneste fem år bemærket en ændring i den måde både offentlige og private virksomheder går til arbejdet med deres kontrakter på. 

"Der har bredt sig en klar erkendelse blandt kunderne om, at det her er et område, som man er nødt til at være opmærksom på, fordi der er mange penge i det." siger han og fortsætter: "De store kunder både de offentlige og de private har et meget skarp fokus på det her."

Flere penge at spare

Hvis kunderne fortsætter med at være opmærksomme og have fokus på området, så vil der fremadrettet være endnu flere penge at spare. Priserne på markedet kommer nemlig kun til at bevæge sig i en retning, forventer man hos Zangenberg Group. 

"Der er kun udsigt til, at priserne fortsætter med at falde de næste fem år, for der er en lang række objektive faktorer, der gør, at vi må forvente, at det fortsætter med at falde. Det ved leverandørerne godt." siger Henrik Zangenberg.

Hvis den prognose holder stik, så vil vi fremadrettet se, at markedet kommer til at holde den nuværende kurs, hvor markedet samlet set vokser mens priserne falder. En undersøgelse viser nemlig, at de danske virksomheder har tænkt sig at skrue op for mængden af outsourcing.  

Det kan du læse mere om her: Dansk outsourcing-bølge på vej: Derfor vil virksomhederne outsource i stor stil

Læs også:

Masser af virksomheder rykker nu i skyen: Her er fire vigtige cloud-tendenser

Stor opgørelse over kunders tilfredshed med outsourcing-kontrakter: Sådan klarer din leverandør sig

Her er den næste bølge outsourcing: Inderne vil helt ind i kernen af din forretning

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub